LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Zenmem (Memantine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Zenmem (Rp) tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 10 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
29,20
Cena
100% (zł):
29,20
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zenmem (Rp) tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 20 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
39,50
Cena
100% (zł):
39,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zenmem (Rp) tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 20 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
58,00
Cena
100% (zł):
58,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Zenmem

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera Zenmem?

Lek Zenmem występuje w postaci tabletek rozpadających się w jamie ustnej w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 10 mg lub 20 mg chlorowodorku memantyny. Tabletek rozpadających się w jamie ustnej nie można dzielić. Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku. Lek zawiera aspartam, który jest źródłem fenyloalaniny - należy wziąć to pod uwagę u osób z fenyloketonurią.

Jak działa Zenmem?

Memantyna jest lekiem przeciw otępieniu z grupy leków nazywanych antagonistami receptorów NMDA. Poprzez wpływ wywierany na receptory NMDA poprawia przekazywanie impulsów nerwowych i pamięć.

Kiedy stosować Zenmem?

Lek Zenmem jest stosowany w leczeniu pacjentów z chorobą Alzheimera o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego.

Jak stosować Zenmem?

Dawkowanie leku Zenmem i czas leczenia lekarz ustala indywidualnie. Lek należy przyjmować regularnie, każdego dnia o tej samej porze, zapewniając w ten sposób skuteczność leczenia. Osoba opiekująca się pacjentem musi stale nadzorować przyjmowanie leku przez pacjenta.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków. Tabletkę należy umieścić na języku zaraz po wyjęciu z opakowania. Tabletka szybko się rozpada i może być połknięta bez popijania wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Zenmem?

W sytuacji gdy pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien przyjąć kolejną dawkę leku o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Zenmem nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (memantynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Nie zaleca się podawania leku Zenmem dzieciom oraz młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Zenmem?

Przed przepisaniem leku Zenmem lekarz oceni stopień zaawansowania choroby Alzheimera u danego pacjenta oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o stosowaniu leku lekarz będzie regularnie oceniał przebieg leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Jeśli pacjent w ostatnim czasie zmienił dietę lub planuje taką zmianę (np. przejście z diety normalnej na ścisłą dietę wegetariańską), powinien poinformować o tym lekarza, ponieważ może być konieczna modyfikacja dotychczasowego dawkowania leku Zenmem.

Jak stosować Zenmem z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Podczas leczenia memantyną należy unikać jednoczesnego stosowania takich leków jak: amantadyna (do leczenia choroby Parkinsona), ketamina (stosowana jako lek znieczulający), dekstrometorfan (stosowany do leczenia kaszlu), a także innych leków z grupy antagonistów NMDA.

Czy można stosować Zenmem w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie jest zalecane stosowanie leku Zenmem u kobiet ciężarnych. Kobiety przyjmujące lek Zenmem nie powinny karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Zenmem?

Działania niepożądane związane z leczeniem lekiem Zenmem są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zenmem?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem.

Czy Zenmem wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Choroba Alzheimera może nie pozwalać na bezpieczne prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn. Lek Zenmem może dodatkowo wpływać na szybkość reakcji, w związku z tym prowadzenie pojazdów lub obsługiwanie maszyn mogą być przeciwwskazane.

Jak przechowywać Zenmem?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie należy dotykać tabletek wilgotnymi rękoma, ponieważ tabletki mogą się rozpaść.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Zenmem - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem