LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Velsipity (Etrasimod)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Velsipity (Rpz) tabletki powlekane 2 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Velsipity

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Pfizer Europe MA EEIG

Co zawiera lek Velsipity?

Lek Velsipity to tabletki powlekane, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 2 mg etrasymodu w postaci etrasymodu z argininą. Lek zawiera barwnik tartrazynę, który może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa lek Velsipity?

Etrasymod jest lekiem immunosupresyjnym z grupy modulatorów receptora sfingozyno-1-fosforanu (S1P). Blokując receptor S1P, etrasymod zapobiega przemieszczaniu się limfocytów z węzłów chłonnych do jelit i w ten sposób może pomóc zmniejszyć stan zapalny w jelicie i inne objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Kiedy stosować lek Velsipity?

Lek Velsipity stosuje się u osób dorosłych i młodzieży w wieku 16 lat i starszej w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego o umiarkowanej lub ciężkiej aktywności, gdy standardowe leczenie lub leki biologiczne nie zadziałały wystarczająco skutecznie lub nie mogą być stosowane u pacjenta.

Jak stosować lek Velsipity?

Dawkowanie i długość leczenia są ustalane przez lekarza. Nie należy przerywać przyjmowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Przez pierwsze 3 dni lek Velsipity należy przyjmować z posiłkiem; następnie lek może być przyjmowany niezależnie od posiłku. Tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą. Tabletek nie należy dzielić, kruszyć ani żuć przed połknięciem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Velsipity?

W razie pominięcia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej po przypomnieniu sobie o tym. Jeśli dawka zostanie pominięta i upłynie cały dzień, należy pominąć tę dawkę i przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Velsipity nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (etrasymod) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować u osób z: bardzo osłabionym układem odpornościowym; ciężkim czynnym zakażeniem lub przewlekłym czynnym zakażeniem (takim jak zapalenie wątroby lub gruźlica); nowotworem złośliwym; ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. Leku nie wolno również stosować u osób, u których występują określone choroby zaburzające rytm serca, chyba że mają one wszczepiony działający rozrusznik serca. Ponadto lek Velsipity nie może być stosowany u osób, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy wystąpił zawał serca, niestabilna dławica piersiowa, pewne typy ciężkiej niewydolności serca, udar lub przemijający napad niedokrwienny. Leku nie powinny stosować kobiety w ciąży ani kobiety, które mogą zajść w ciążę i nie stosują skutecznej metody antykoncepcji.
Leku Velsipity nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Velsipity?

Leczenie lekiem Velsipity będzie nadzorował lekarz z doświadczeniem w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Przed wprowadzeniem leczenia lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku, a następnie przekaże zalecenia dotyczące leczenia. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Velsipity lekarz zleci wykonanie badania EKG. Lekarz może również zalecić regularne wykonywanie pomiaru ciśnienia krwi w trakcie leczenia. Lekarz zleci badanie okulistyczne w okresie rozpoczęcia stosowania leku Velsipity oraz w dowolnym momencie, jeśli pacjent zauważy u siebie zaburzenia wzroku w trakcie leczenia. Przed rozpoczęciem, w trakcie i po zakończeniu leczenia lekarz będzie regularnie kontrolować u pacjenta czynność wątroby. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent otrzymał szczepienie lub ma zaplanowane szczepienie, ponieważ niektóre rodzaje szczepionek nie mogą być stosowane w okresie 4 tygodni przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie leczenia oraz przez co najmniej 2 tygodnie po zaprzestaniu stosowania leku Velsipity. Podczas stosowania leku Velsipity należy ograniczyć narażenie na światło słoneczne i promieniowanie UV poprzez zakładanie odpowiedniej odzieży ochronnej i regularne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o wysokim współczynniku ochrony. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane z prowadzoną terapią.

Jak stosować lek Velsipity z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Velsipity w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Velsipity stosowany w okresie ciąży może poważnie zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Nie wolno stosować leku Velsipity w okresie ciąży, gdy pacjentka stara się zajść w ciążę ani u kobiet, które są zdolne do zajścia w ciążę i nie stosują skutecznej metody antykoncepcji. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zaleci wykonanie testu ciążowego w celu upewnienia się, że pacjentka nie jest w ciąży. Podczas przyjmowania leku Velsipity i przez co najmniej 14 dni po jego zakończeniu należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji (odpowiednią metodę antykoncepcji należy omówić z lekarzem). Jeśli w trakcie leczenia pacjentka zajdzie w ciążę, powinna natychmiast poinformować o tym lekarza. Podczas stosowania leku Velsipity nie należy karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Velsipity?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Velsipity, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi leku są niski poziom limfocytów i ból głowy. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Velsipity?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Velsipity wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Po przyjęciu leku Velsipity mogą wystąpić zawroty głowy - w takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Velsipity?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Velsipity - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem