LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Vanflyta (Quizartinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Vanflyta (Rpz) tabletki powlekane 17,7 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Vanflyta (Rpz) tabletki powlekane 26,5 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Vanflyta

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Daiichi Sankyo Europe GmbH

Co zawiera lek Vanflyta?

Lek Vanflyta występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 17,7 mg lub 26,5 mg kwizartynibu (w postaci dichlorowodorku).

Jak działa lek Vanflyta?

Kwizartynib jest lekiem przeciwnowotworowym należącym do grupy leków nazywanych inhibitorami kinaz tyrozynowych, szczególnie kinazy tyrozynowej o nazwie FLT3.

Kiedy stosować lek Vanflyta?

Lek Vanflyta jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z nowo zdiagnozowaną ostrą białaczką szpikową (lek podaje się wyłącznie pacjentom, u których komórki nowotworowe uległy mutacji określanej jako ITD w genie białka o nazwie FLT3). Na etapie indukcji (na początku leczenia) lek Vanflyta stosuje się w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi - cytarabiną i antracykliną. Po indukcji lek jest stosowany w skojarzeniu z samą cytarabiną (konsolidacja), a następnie lek Vanflyta jest stosowany w monoterapii jako leczenie podtrzymujące.

Jak stosować lek Vanflyta?

Dawkowanie leku Vanflyta oraz długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać leczenia, jeśli nie zaleci tego lekarz.

Sposób podawania

Lek przyjmuje się raz na dobę, mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Lek można przyjmować z posiłkiem lub poza porą posiłku. W razie wystąpienia wymiotów po przyjęciu leku nie należy przyjmować dodatkowych tabletek do czasu następnej zaplanowanej dawki.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Vanflyta?

Jeśli pacjent pominie dawkę leku Vanflyta, powinien ją przyjąć najszybciej jak to możliwe, tego samego dnia. Kolejną dawkę należy przyjąć następnego dnia o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Vanflyta nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kwizartynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Vanflyta nie należy stosować u pacjentek karmiących piersią oraz u osób z wrodzoną wadą serca o nazwie zespół wydłużonego odstępu QT.
Leku Vanflyta nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Vanflyta?

Terapię będzie prowadził lekarz z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Przed rozpoczęciem leczenia u pacjenta zostanie wykonane badanie w celu potwierdzenia obecności mutacji ITD w genie FLT3 w komórkach nowotworowych. Lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku Vanflyta, a po podjęciu decyzji o zastosowaniu terapii objaśni zasady jej prowadzenia. Przed rozpoczęciem oraz w trakcie leczenia u pacjenta będą wykonywane badania krwi w celu kontroli krwinek i stężenia elektrolitów oraz badania czynność serca za pomocą elektrokardiogramu. Należy porozmawiać z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem.

Jak stosować lek Vanflyta z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Vanflyta w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy przyjmować leku Vanflyta w okresie ciąży, ponieważ lek może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. U kobiet zdolnych do zajścia ciążę zostanie wykonany test ciążowy w ciągu 7 dni przed przyjęciem tego leku. Kobiety mogące zajść w ciążę muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji w czasie leczenia i przez co najmniej 7 miesięcy po zakończeniu leczenia (skuteczne metody antykoncepcji należy omówić z lekarzem). Mężczyźni przyjmujący lek Vanflyta powinni stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia i przez co najmniej 4 miesiące po zakończeniu leczenia. Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku Vanflyta oraz przez co najmniej 5 tygodni po zakończeniu leczenia. Lek Vanflyta może upośledzać płodność u kobiet i mężczyzn - przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy porozmawiać z lekarzem na temat metod zachowania płodności.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Vanflyta?

W trakcie stosowania leku Vanflyta mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są: zwiększenie aktywności enzymu o nazwie aminotransferaza alaninowa, zmniejszenie liczby płytek krwi, zmniejszenie liczby neutrofilów, zmniejszenie liczby czerwonych krwinek, biegunka, nudności, ból brzucha, ból głowy, wymioty. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej poinformować lekarza, jeśli w trakcie leczenia pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: zawroty głowy, stany przedomdleniowe lub osłabienie (mogą to być objawy zaburzenia pracy serca o nazwie wydłużenie odstępu QT); gorączka, kaszel, ból w klatce piersiowej, duszność, zmęczenie lub ból przy oddawaniu moczu (mogą to być objawy zakażenia lub gorączki neutropenicznej).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Vanflyta?

Jeśli pacjent przyjmie zbyt dużą ilość tabletek leku, powinien jak najszybciej powiadomić o tym lekarza lub udać się do szpitala.

Czy lek Vanflyta wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Vanflyta nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Vanflyta?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Vanflyta - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem