LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Senolek (Diphenhydramine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Senolek (OTC) kapsułki miękkie 50 mg 8 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
28,50
Cena
100% (zł):
28,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Senolek

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

Co zawiera lek Senolek?

Lek Senolek jest dostępny bez recepty w postaci kapsułek miękkich.
1 kapsułka zawiera 50 mg chlorowodorku difenhydraminy. Lek zawiera sorbitol ciekły - jeśli wcześniej stwierdzono u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Senolek?

Difenhydramina jest lekiem przeciwhistaminowym, który wykazuje działanie uspokajające i nasenne, i właśnie to działanie zostało wykorzystane w leku Senolek.

Kiedy stosować lek Senolek?

Lek Senolek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych.

Jak stosować lek Senolek?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Leczenie powinno być jak najkrótsze. Nie należy stosować leku Senolek dłużej niż przez 7 dni bez konsultacji z lekarzem.

  • Dorośli
    Jeśli jest to konieczne, należy przyjąć 1 kapsułkę 20 minut przed snem. Nie należy przekraczać zalecanej dawki i częstości dawkowania. Nie wolno przyjmować więcej niż 1 kapsułkę leku Senolek na dobę. Nie należy przyjmować dodatkowej kapsułki, gdy pacjent obudzi się w nocy.
  • Dzieci i młodzież
    Leku Senolek nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Osoby w podeszłym wieku

Osoby w wieku powyżej 65 lat muszą skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku Senolek, ponieważ w tej grupie pacjentów częściej występują działania niepożądane po zastosowaniu tego leku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i (lub) nerek muszą skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku Senolek.

Sposób podawania

Lek stosuje się doustnie.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Senolek?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć kolejną dawkę następnego dnia o zwykłej porze.

Kiedy lek Senolek nie może być stosowany?

Leku Senolek nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (chlorowodorek difenhydraminy) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek ten nie może być stosowany w razie występowania następujących schorzeń: bliznowaciejący wrzód żołądka; niedrożność żołądka lub jelit, spowodowane np. wrzodem trawiennym; guz chromochłonny nadnerczy; problemy z sercem określane jako wydłużenie odstępu QT; choroby układu sercowo-naczyniowego lub niskie tętno; obniżone stężenie elektrolitów we krwi (np. zmniejszone stężenie potasu lub magnezu). Lek Senolek nie może być stosowany, jeśli w najbliższej rodzinie pacjenta wystąpił nagły zgon z powodu chorób serca. Nie wolno stosować leku Senolek, jeśli pacjent przyjmuje leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca lub leki wpływające na rytm serca.
Leku Senolek nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Senolek?

Przyjmowanie leków nie jest zasadniczą metodą leczenia zaburzeń snu i powinno być ograniczone tylko do krótkotrwałego stosowania. W przypadku utrzymującej się bezsenności należy zgłosić się do lekarza w celu głębszej diagnostyki i podjęcia dodatkowego leczenia. Konsultacja lekarska jest również niezbędna w razie pojawienia się innych objawów niż bezsenność. Leku Senolek nie wolno stosować w leczeniu przewlekłych zaburzeń snu. Czas trwania leczenia powinien być jak najkrótszy. Leku nie należy stosować dłużej niż przez 7 dni bez konsultacji z lekarzem. Jeśli po upływie 7 dni objawy nie ustąpią lub nasilą się, konieczna jest konsultacja lekarska.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Senolek należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli u pacjenta występują następujące schorzenia: miastenia; padaczka lub zaburzenia drgawkowe; jaskra z wąskim kątem przesączania; powiększona prostata lub trudności w oddawaniu moczu; astma, zapalenie oskrzeli lub przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP); umiarkowane lub ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek. Lek należy ostrożnie stosować u osób w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) ze względu na większe prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Nie należy przyjmować więcej niż 1 tabletkę na 24 godziny. Należy przerwać stosowanie leku Senolek i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy lub oznaki zaburzeń rytmu serca. Lek Senolek może powodować uzależnienie, dlatego należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi pierwsze oznaki uzależnienia lub nadużywania leku. Należy przerwać stosowanie leku przynajmniej 3 dni przed wykonaniem testów alergicznych, ponieważ difenhydramina - substancja czynna leku, może wpływać na wynik testu. W trakcie przyjmowania leku Senolek nie wolno pić alkoholu. Wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku należy omówić z lekarzem lub farmaceutą.

Jak stosować lek Senolek z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie należy przyjmować leku Senolek, jeśli pacjent przyjmuje leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca lub leki wpływające na rytm serca. Podczas stosowania leku Senolek nie należy stosować innych produktów zawierających leki przeciwhistaminowe, w tym leków przeciwhistaminowych stosowanych na skórę oraz leków przeciwkaszlowych i leków stosowanych w przeziębieniu. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje następujące leki: inhibitory MAO (leki stosowane w leczeniu depresji, choroby Parkinsona lub innych schorzeń); trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne; leki uspokajające, nasenne i przeciwlękowe; wenlafaksynę (lek stosowany w leczeniu depresji); atropinę (lek stosowany w celu rozszerzenia źrenicy oka); metoprolol (lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, problemów z sercem i w zapobieganiu migrenie).

Czy można stosować lek Senolek w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Senolek nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Senolek?

Często mogą pojawić się takie objawy, jak: zmęczenie, uspokojenie, senność, zaburzenia uwagi, trudności w utrzymaniu równowagi, zawroty głowy i suchość w jamie ustnej. Inne działania niepożądane leku to: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (w tym nudności i wymioty); dezorientacja, paradoksalne pobudzenie; drgawki, bóle głowy; parestezja (uczucie mrowienia, drętwienia lub zmiany temperatury skóry); dyskineza; niewyraźne widzenie; przyspieszone bicie serca, kołatanie serca; zgęstnienie wydzieliny oskrzelowej; drżenie mięśni; problemy z o oddawaniem moczu, zatrzymanie moczu. Osoby w wieku powyżej 65 lat są bardziej podatne na dezorientację i paradoksalne pobudzenie.
Należy przerwać stosowanie leku Senolek i niezwłocznie porozumieć się z lekarzem lub zgłosić do najbliższego szpitala, jeśli pojawią się reakcje nadwrażliwości z takimi objawami jak: nagły obrzęk warg, języka, gardła, twarzy powodujący problemy z przełykaniem i oddychaniem, wysypka, pokrzywka.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Senolek?

W sytuacji zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub połknięcia kapsułek przez dziecko, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.
Przedawkowanie leku Senolek może powodować: rozszerzenie źrenic, gorączkę, zaczerwienienie twarzy, pobudzenie, drżenie mięśni, ruchy mimowolne, omamy oraz zmiany w zapisie EKG. Znaczne przedawkowanie leku może spowodować rabdomiolizę (rozpad mięśni), drgawki, majaczenie, psychozę toksyczną, zaburzenia pracy serca, śpiączkę i zapaść sercowo-naczyniową.

Czy lek Senolek wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Senolek wywołuje senność wkrótce po przyjęciu dawki. Może powodować zawroty głowy, niewyraźne widzenie, zaburzenia uwagi i zaburzenia psychoruchowe - w przypadku wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn przez minimum 8 godzin po przyjęciu ostatniej dawki leku Senolek.

Jak przechowywać lek Senolek?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Senolek - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Senolek - powiązane artykuły

Leki bez recepty stosowane w bezsenności to preparaty ziołowe oraz preparaty zawierające melatoninę. Można stosować w łagodnych zurzeniach snu.

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem