LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lupkynis (Voclosporin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lupkynis (Rpz) kapsułki miękkie 7,9 mg 180 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lupkynis

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Otsuka Pharmaceutical Netherlands B.V.

Co zawiera lek Lupkynis?

Lek Lupkynis to kapsułki, które są dostępne na receptę.
1 kapsułka miękka zawiera 7,9 mg woklosporyny. Lek zawiera sorbitol. Lek zawiera małą ilość alkoholu. Lek może zawierać śladowe ilości lecytyny sojowej, dlatego nie mogą go stosować osoby, u których wystąpiły reakcje anafilaktyczne na soję lub orzeszki ziemne.

Jak działa lek Lupkynis?

Woklosporyna jest lekiem immunosupresyjnym z grupy inhibitorów kalcyneuryny. Blokując działanie kalcyneuryny, woklosporyna zmniejsza stan zapalny i inne objawy nefropatii toczniowej.

Kiedy stosować lek Lupkynis?

Lek Lupkynis stosuje się u osób dorosłych w leczeniu nefropatii toczniowej (zapalenie nerek spowodowane przez chorobę o nazwie toczeń rumieniowaty układowy). Lek stosuje się w czynnej nefropatii toczniowej klasy III, IV lub V, które są ciężkimi postaciami choroby.

Jak stosować lek Lupkynis?

Dawkowanie i długość leczenia są ustalane przez lekarza. Lek Lupkynis stosuje się w połączeniu z innym lekiem immunosupresyjnym o nazwie mykofenolan mofetylu. Nie należy przerywać przyjmowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Lekarz oceni skuteczność leczenia po około 24 tygodniach i przeprowadzi analizę stosunku ryzyka do korzyści w celu kontynuowania terapii.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować dwa razy na dobę, przy czym odstęp między kolejnymi dawkami powinien wynosić co najmniej 8 godzin, a najlepiej co 12 godzin. Kapsułki należy połykać w całości i można je przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lupkynis?

W razie pominięcia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej w ciągu 4 godzin od normalnej pory przyjmowania leku. Jeśli od czasu normalnej pory przyjęcia leku upłynęło więcej niż 4 godziny, należy pominąć tę dawkę i przyjąć następną regularną dawkę w normalnym czasie. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Lupkynis nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (woklosporynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować razem z lekami określanymi jako silne inhibitory CYP3A4, w tym lekami przeciwgrzybiczymi ketokonazolem i itrakonazolem oraz antybiotykiem klarytromycyną, ponieważ mogą one wpływać na stężenie woklosporyny we krwi.
Lek Lupkynis nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lupkynis?

Leczenie lekiem Lupkynis będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz z doświadczeniem w rozpoznawaniu i leczeniu nefropatii toczniowej. Przed wprowadzeniem leczenia lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku, a następnie przekaże zalecenia dotyczące leczenia. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Podczas leczenia lekarz będzie regularnie kontrolować u pacjenta czynność nerek, ciśnienie krwi oraz stężenie potasu we krwi. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent planuje szczepienie lub otrzymał szczepienie w ciągu ostatnich 30 dni. Podczas stosowania leku Lupkynis należy unikać lub ograniczać narażenie na działanie promieni słonecznych i promieni ultrafioletowych poprzez zakładanie odpowiedniej odzieży ochronnej i częste stosowanie filtra przeciwsłonecznego o wysokim współczynniku ochrony. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane z prowadzoną terapią.

Jak stosować lek Lupkynis z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Lupkynis z jedzeniem i piciem?

Należy unikać spożywania grejpfrutów i picia soku grejpfrutowego podczas leczenia lekiem Lupkynis, ponieważ produkty te mogą wpływać na sposób działania leku.

Czy można stosować lek Lupkynis w ciąży i okresie karmienia piersią?

O możliwości zastosowania leku Lupkynis u kobiet w ciąży lub kobiet karmiących piersią decyduje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lupkynis?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Lupkynis, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi leku są: zmniejszony wskaźnik filtracji kłębuszkowej (GFR) wskazujący na uszkodzenie nerek oraz wysokie ciśnienie krwi. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w razie wystąpienia objawów zakażenia (takich jak gorączka, bóle części ciała, uczucie zmęczenia, kaszel lub kichanie, nudności, wymioty lub biegunka) oraz nowych objawów związanych z zaburzeniami układu nerwowego (takich jak napady padaczkowe).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lupkynis?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Czy lek Lupkynis wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Lupkynis nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Lupkynis?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym blistrze w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lupkynis - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem