LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Entyvio (Vedolizumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Entyvio (Rpz) proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji 300 mg 1 fiolka
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Entyvio (Rpz) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 108 mg 2 wstrzykiwacze 0,68 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Entyvio

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Takeda Pharma A/S

Co zawiera lek Entyvio?

Lek Entyvio występuje w dwóch postaciach: w postaci proszku, z którego przygotowuje się koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji oraz w postaci roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu. Obie pozycje leku są dostępne na receptę.

  • Entyvio roztwór do infuzji
    1 fiolka zawiera 300 mg wedolizumabu.
  • Entyvio roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu
    1 wstrzykiwacz półautomatyczny napełniony zawiera 108 mg wedolizumabu.

Jak działa lek Entyvio?

Wedolizumab należy do grupy leków nazywanych przeciwciałami monoklonalnymi. Wedolizumab zmniejsza nasilenie stanu zapalnego poprzez blokowanie aktywności białka, którego stężenie jest podwyższone we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego i chorobie Leśniowskiego-Crohna.

Kiedy stosować lek Entyvio?

Lek Entyvio jest stosowany u dorosłych pacjentów w leczeniu objawów:
- umiarkowanego lub ciężkiego wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (obie pozycje - roztwór do infuzji i roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu);
- umiarkowanej lub ciężkiej choroby Leśniowskiego-Crohna (obie pozycje - roztwór do infuzji i roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu);
- umiarkowanego lub ciężkiego czynnego przewlekłego zapalenia śluzówki zbiornika jelitowego (tylko roztwór do infuzji).

Jak stosować lek Entyvio?

Schematy leczenia lekiem Entyvio i czas trwania terapii określa lekarz. Nie wolno samodzielnie przerywać stosowania leku.

Sposób podawania

Entyvio roztwór do infuzji
Lek będzie podawany przez lekarza lub pielęgniarkę w postaci wlewu kroplowego do żyły w ramieniu przez około 30 minut. W przypadku 2 pierwszych infuzji osoba z personelu medycznego będzie obserwować dokładnie pacjenta podczas infuzji i przez około 2 godziny po jej zakończeniu; przy kolejnych infuzjach pacjent będzie obserwowany podczas infuzji i przez około godzinę po jej zakończeniu.
Entyvio roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu
Na początku leczenia lekarz będzie podawać początkowe dawki leku Entyvio w postaci wlewu kroplowego do żyły. Po co najmniej 2 infuzjach dożylnych będzie możliwe rozpoczęcie podawania leku Entyvio podskórnie w postaci roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu. Pierwsze podanie podskórne zostaje wykonane w czasie kolejnej zaplanowanej infuzji dożylnej, a następnie co 2 tygodnie. Wstrzyknięcia podskórne można wykonywać samodzielnie lub może je wykonywać opiekun po przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę. Należy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących prawidłowego podawania leku zawartych w ulotce dołączonej do leku. Lek Entyvio we wstrzykiwaczu jest przeznaczony wyłącznie do jednorazowego użycia. Do podania wstrzyknięcia podskórnego należy wybrać jedno z następujących miejsc na skórze: przednia część uda, obszar brzucha z wyjątkiem 5 cm obszaru wokół pępka, tylna górna część ramienia (gdy wstrzyknięcie wykonuje opiekun). Każde wstrzyknięcie należy wykonywać w nowym miejscu lub w innym obszarze wcześniej użytego miejsca wstrzyknięcia. Nie należy wykonywać wstrzyknięcia w miejscu znamion, blizn, zasinień lub wrażliwej, twardej, zaczerwienionej lub uszkodzonej skóry.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Entyvio?

Lek w postaci infuzji będzie podawany przez lekarza lub pielęgniarkę.
W przypadku pominięcia podania dawki leku we wstrzykiwaczu, należy jak najszybciej wstrzyknąć kolejną dawkę, a następnie podawać wstrzyknięcie co 2 tygodnie.

Kiedy lek Entyvio nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (wedolizumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeśli pacjent ma czynne ciężkie zakażenie (na przykład gruźlicę, zakażenie krwi, zapalenie żołądkowo-jelitowe z ciężką biegunką i wymiotami, zakażenie układu nerwowego).
Lek Entyvio nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Entyvio?

Leczenie lekiem Entyvio jest leczeniem specjalistycznym, które prowadzi lekarz doświadczony w rozpoznawaniu i leczeniu chorób, w których lek może być zastosowany. Po przeanalizowaniu u pacjenta dotychczasowego leczenia, weryfikacji przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem tego leku, lekarz zadecyduje o rozpoczęciu leczenia lekiem Entyvio. Należy ściśle przestrzegać zaleceń przekazanych przez lekarza. Podczas leczenia konieczne będą wizyty kontrolne. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zgłosić się do lekarza. Należy poinformować lekarza, jeśli w ostatnim czasie pacjent został zaszczepiony lub planuje szczepienie.

Jak stosować lek Entyvio z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Entyvio w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz indywidualnie omówi z pacjentką, czy będzie możliwe zastosowanie leku Entyvio, jeśli jest w ciąży lub karmi piersią. Jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym, powinna unikać zajścia w ciążę w okresie stosowania leku Entyvio, stosując odpowiednią metodę antykoncepcji podczas leczenia i przez co najmniej 4,5 miesiąca po przyjęciu jego ostatniej dawki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Entyvio?

Działania niepożądane towarzyszące terapii lekiem Entyvio są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej poinformować lekarza, jeśli pojawią się następujące objawy: świszczący oddech lub problemy z oddychaniem, pokrzywka, świąd skóry, obrzęk, nudności, zaczerwienienie skóry (mogą to być objawy ciężkiej reakcji alergicznej); ból w miejscu podania infuzji; dreszcze lub drżenie, wysoka gorączka lub wysypka (mogą to być objawy wskazujące na pojawienie się zakażenia).

Czy lek Entyvio wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Niewielka część pacjentów odczuwa zawroty głowy po podaniu leku Entyvio - nie należy prowadzić pojazdów ani używać żadnych narzędzi lub maszyn, jeśli pojawią się takie objawy.

Jak przechowywać lek Entyvio?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Lek Entyvio w postaci proszku do przygotowania koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji podawany jest przez lekarza lub pielęgniarkę.
Lek Entyvio w postaci roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu należy przechowywać w lodówce (w temperaturze 2-8°C) w oryginalnym pudełku w celu ochrony przed światłem; nie zamrażać. W razie konieczności wstrzykiwacz można przechowywać poza lodówką w oryginalnym opakowaniu w temperaturze pokojowej (do 25°C) przez okres do 7 dni. Nie używać wstrzykiwacza, jeśli pozostawał poza lodówką przez dłużej niż 7 dni. Przed użyciem należy odczekać 30 minut, aby wstrzykiwacz osiągnął temperaturę pokojową; wstrzykiwacza nie należy ogrzewać w żaden inny sposób. Nie należy używać wstrzykiwacza, jeśli lek jest mętny lub widoczne są w nim cząstki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Entyvio - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Entyvio - powiązane artykuły

Czwartek, 16 czerwca 2022

Lista refundacyjna lipiec 2022 – informacje ogólne Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany dopłat pacjenta do leków Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany na liście...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem