LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Cosentyx (Secukinumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Cosentyx (Rpz) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 75 mg 1 amp.-strzyk. 0,5 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Cosentyx (Rpz) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 150 mg 2 amp.-strzyk. 1 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Cosentyx (Rpz) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 300 mg 1 wstrzykiwacz
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Cosentyx

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Europharm Ltd.

Co zawiera lek Cosentyx?

Lek Cosentyx jest dostępny w ampułko-strzykawce (2 dawki) lub we wstrzykiwaczu (1 dawka). Lek jest dostępny na receptę.
1 ampułko-strzykawka zawiera 75 mg lub 150 mg sekukinumabu.
1 wstrzykiwacz zawiera 300 mg sekukinumabu.

Jak działa lek Cosentyx?

Działanie sekukinumabu polega na neutralizowaniu aktywności białka zwanego IL-17A, którego stężenie jest podwyższone w pewnych chorobach takich jak łuszczyca, hidradenitis suppurativa, łuszczycowe zapalenie stawów, spondyloartropatia osiowa i młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.

Kiedy stosować lek Cosentyx?

Lek Cosentyx jest stosowany w leczeniu następujących chorób zapalnych:
- łuszczycy plackowatej (u osób dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 6 lat);
- hidradenitis suppurativa (choroby nazywanej również trądzikiem odwróconym);
- łuszczycowego zapalenia stawów;
- spondyloartropatii osiowej (w tym zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa - postaci spondyloartropatii osiowej ze zmianami radiograficznymi charakterystycznymi dla zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa oraz spondyloartropatii osiowej bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa);
- młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, w tym zapalenia stawów z towarzyszącym zapaleniem przyczepów ścięgnistych i młodzieńczego łuszczycowego zapalenia stawów.

Jak stosować lek Cosentyx?

Dawkowanie leku Cosentyx w poszczególnych wskazaniach oraz czas stosowania ustala lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku, ponieważ po przerwaniu leczenia objawy chorób mogą się nasilić.

Sposób podawania

Lek Cosentyx podaje się we wstrzyknięciu podskórnym co tydzień przez 5 tygodni, a następnie raz w miesiącu. Lek w ampułko-strzykawce lub we wstrzykiwaczu może być podawany samodzielnie przez pacjenta lub opiekuna po odpowiednim przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę. Należy przestrzegać zaleceń odnośnie sposobu podawania leku zawartych w ulotce dołączonej do opakowania. Lek jest przeznaczony wyłącznie do jednorazowego użycia. Zalecanym miejscem podania leku jest przednia część ud. Lek można również podać w dolną część brzucha, ale nie w miejsca znajdujące się w promieniu 5 centymetrów od pępka. Jeśli wstrzyknięcie będzie wykonywał opiekun lub osoba z fachowego personelu medycznego, lek można również podać w zewnętrzną powierzchnię górnej części ramion. Leku nie należy wstrzykiwać w miejsca, w których skóra jest bolesna, zasiniona, zaczerwieniona, łuszcząca się lub stwardniała; należy unikać miejsc z bliznami lub rozstępami. Za każdym razem do podania leku należy wybierać inne miejsce na skórze.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Cosentyx?

Jeśli pacjent zapomniał o wstrzyknięciu dawki leku Cosentyx, należy wstrzyknąć następną dawkę tak szybko, jak to możliwe. Następnie należy porozmawiać z lekarzem, aby ustalić termin podania kolejnej dawki leku.

Kiedy lek Cosentyx nie może być stosowany?

Leku Cosentyx nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (sekukinumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno podawać pacjentom z poważnymi zakażeniami, takimi jak gruźlica.
Lek Cosentyx nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat z łuszczycą plackowatą oraz z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów (zapaleniem stawów z towarzyszącym zapaleniem przyczepów ścięgnistych i młodzieńczym łuszczycowym zapaleniem stawów).
Lek Cosentyx nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat w pozostałych wskazaniach.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Cosentyx?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Cosentyx lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz ustali terminy wizyt kontrolnych. Należy przerwać stosowanie leku Cosentyx i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli pacjent zauważy jakiekolwiek objawy wskazujące na wystąpienie ciężkiego zakażenia lub reakcji alergicznej. Wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku należy omówić z lekarzem.

Jak stosować lek Cosentyx z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Cosentyx w ciąży i okresie karmienia piersią?

O możliwości zastosowania leku Cosentyx u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią decyduje lekarz. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji podczas leczenia lekiem Cosentyx i przez co najmniej 20 tygodni po przyjęciu ostatniej dawki leku Cosentyx.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Cosentyx?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Cosentyx, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są zakażenie górnych dróg oddechowych z zapaleniem nosogardła oraz zatkany nos lub katar. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Cosentyx?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Cosentyx wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Cosentyx nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Cosentyx?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Ampułko-strzykawkę i wstrzykiwacz należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Przechowywać w lodówce w temperaturze od 2 do 8°C; nie zamrażać. W razie konieczności lek może być pozostawiony poza lodówką jednorazowo przez okres do 4 dni w temperaturze pokojowej, nie wyższej niż 30°C. Po wyjęciu ampułko-strzykawki lub wstrzykiwacza z lodówki należy odczekać około 30-45 minut, aby w sposób naturalny osiągnęły temperaturę pokojową; nie należy ich ogrzewać w żaden inny sposób. Nie należy stosować leku, jeśli zauważy się , że płyn jest mętny lub wyraźnie brązowy, albo zawiera łatwo widoczne cząstki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Cosentyx - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Cosentyx - powiązane artykuły

Sobota, 17 czerwca 2023

Nowości refundacyjne w programach lekowych i w chemioterapii od 1 lipca 2023 Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 lipca 2023 r. – informacje ogólne Nowości...

Więcej »
Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne w programach lekowych od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »
Czwartek, 16 czerwca 2022

Lista refundacyjna lipiec 2022 – informacje ogólne Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany dopłat pacjenta do leków Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany na liście...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem