LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xylogel (Xylometazoline)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Xylogel 0,1% (OTC) żel do nosa 1 mg/g 1 but. 10 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
16,50
Cena
100% (zł):
16,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xylogel

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera Xylogel?

Lek Xylogel występuje w postaci żelu do nosa i jest dostępny bez recepty.
1 g żelu do nosa Xylogel 0,1% zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny. 1 dawka zawiera 0,1 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie śluzówki nosa.

Jak działa Xylogel?

Chlorowodorek ksylometazoliny zastosowany na śluzówkę nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie śluzówki jamy nosowo-gardłowej oraz zmniejsza katar.

Kiedy stosować Xylogel?

Lek Xylogel stosuje się miejscowo do nosa w leczeniu pomocniczym:
- ostrego zapalenia śluzówki nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego;
- ostrego lub przewlekłego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych;
- alergicznego zapalenia śluzówki nosa;
- ostrego zapalenia ucha środkowego - w celu udrożnienia trąbki słuchowej.

Jak stosować Xylogel?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Leku nie należy stosować dłużej niż 3 do 5 dni.

  • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
    Zwykle 1 dawka żelu Xylogel 0,1% do każdego otworu nosowego co 8 do 10 godzin.
  • Dzieci
    Leku Xylogel 0,1% nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania

Lek należy stosować wyłącznie do nosa - również w zapaleniu ucha środkowego. Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.

Kiedy Xylogel nie może być stosowany?

Leku Xylogel nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ksylometazolinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Xylogel u pacjentów po usunięciu przysadki mózgowej lub po innych zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Nie stosować w przypadku zanikowego zapalenia śluzówki nosa.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xylogel?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po kilku dniach stosowania leku Xylogel, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować szczególną ostrożność, stosując lek Xylogel u pacjentów, u których po zastosowaniu innych podobnie działających leków (sympatykomimetyków) wystąpiły takie objawy jak bezsenność, zawroty głowy, drżenie, zaburzenia rytmu serca i podwyższone ciśnienie tętnicze. Przed zastosowaniem leku Xylogel powinni skontaktować się z lekarzem pacjenci z chorobami układu krążenia (np. z nadciśnieniem tętniczym, dławicą piersiową), cukrzycą, jaskrą z zamkniętym kątem, rozrostem prostaty, nadczynnością tarczycy. Leku Xylogel nie należy stosować dłużej niż przez 5 dni, ponieważ przyjmowanie leku przez dłuższy czas może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w śluzówce nosa.

Jak stosować Xylogel z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Ksylometazoliny nie należy stosować podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi zwanymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO. Należy unikać jednoczesnego stosowania ksylometazoliny z lekami, takimi jak efedryna, pseudoefedryna (są składnikami leków stosowanych w przeziębieniu).

Czy można stosować Xylogel w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Xylogel nie należy stosować w czasie ciąży.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xylogel?

Mogą wystąpić następujące działania niepożądane: suchość śluzówki nosa, podrażnienie śluzówki nosa, uczucie pieczenia w nosie i gardle, kichanie. Bardzo rzadko występują: nudności, ból głowy, osłabienie, zmęczenie, senność, zaburzenia widzenia, kołatanie serca, przyspieszone bicie serca, wzrost ciśnienia tętniczego (zwłaszcza u osób z chorobami układu krążenia). Stosowanie leku Xylogel przez czas dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż zalecane może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w śluzówce nosa.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Xylogel?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia leku (zwłaszcza u dzieci) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Po przedawkowaniu ksylometazoliny mogą wystąpić następujące objawy: przyspieszone i nieregularne bicie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze, senność, nieregularny oddech lub trudności z oddychaniem, zaburzenia świadomości, nadmierne uspokojenie u dzieci.

Czy Xylogel wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Xylogel nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, jeśli jest stosowany w zalecanych dawkach i przez krótki czas. Jeśli lek Xylogel jest stosowany długotrwale lub w dużych dawkach mogą u pacjenta wystąpić objawy niepożądane ze strony układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego - nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn do czasu ich ustąpienia.

Jak przechowywać Xylogel?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po pierwszym otwarciu butelki leku nie należy stosować dłużej niż przez 12 tygodni.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Xylogel - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Xylogel - powiązane artykuły

W łagodzeniu kataru stosujemy preparaty nawilżające i pielęgnujące błonę śluzową nosa oraz miejscowe do nosa leki zmniejszające wydzielinę przeciwalergiczne.

Więcej »

Czym jest ksylometazolina Jakie są wskazania do miejscowego zastosowania ksylometazoliny? Jakie są przeciwwskazania do miejscowego zastosowania ksylometazoliny? Jakie są...

Więcej »

Katar należy do najczęstszych dolegliwosci wakacyjnych i jest dolegliwością powszechną i niegroźną. Najczęściej jest to łagodna infekcja wirusowa.

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem