LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Versatis (Lidocaine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Versatis (Rp) plaster leczniczy 700 mg 5 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
78,00
Cena
100% (zł):
78,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Versatis (Rp) plaster leczniczy 700 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
400,00
Cena
100% (zł):
400,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Versatis

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Grünenthal GmbH

Co zawiera lek Versatis?

Lek Versatis występuje w postaci plastra na skórę i jest dostępny na receptę.
1 plaster o wymiarach 10 cm x 14 cm zawiera 700 mg lidokainy. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje uczuleniowe (mogą być opóźnione). Lek zawiera także glikol propylenowy i może powodować podrażnienia skóry.

Jak działa lek Versatis?

Lek Versatis zawiera lidokainę, która jest lekiem o działaniu miejscowo przeciwbólowym, który zmniejsza nasilenie bólu skóry.

Kiedy stosować lek Versatis?

Lek Versatis jest stosowany w leczeniu bolesnej choroby skóry o nazwie neuralgia popółpaścowa, której głównymi objawami są miejscowe pieczenie, przeszywający lub kłujący ból.

Jak stosować lek Versatis?

Sposób dawkowania leku Versatis i czas stosowania ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek Versatis jest przeznaczony do stosowania na skórę. Zazwyczaj stosuje się 1 do 3 plastrów na dobę w zależności od wielkości bolesnego obszaru skóry. Lek można przeciąć na mniejsze fragmenty, dopasowane do bolesnego obszaru skóry. Nie należy stosować jednocześnie więcej niż 3 plastry. Plastry należy zdjąć po 12 godzinach stosowania, aby zachować 12 godzin przerwy bez plastra. Plaster leku można naklejać w dzień lub w nocy. W miarę możliwości w trakcie stosowania leku Versatis należy unikać kontaktu z wodą. Kąpiel, prysznic i pływanie powinny mieć miejsce w okresie, gdy plaster nie jest przyklejony. Po kąpieli i prysznicu należy odczekać z naklejeniem plastra do czasu, gdy temperatura skóry obniży się.

Kiedy lek Versatis nie może być stosowany?

Leku Versatis nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lidokainę), na inny podobny do lidokainy lek miejscowo znieczulający lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku na uszkodzoną skórę i otwarte rany.
Lek Versatis nie jest zalecany do stosowania u osób w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Versatis?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Versatis potrzebne jest zweryfikowanie przez lekarza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz poinstruuje pacjenta jak prawidłowo stosować lek oraz będzie regularnie sprawdzał jego skuteczność. Lek Versatis można stosować na obszary skóry po wygojeniu zmian półpaścowych. Jeśli objawy utrzymują się, należy zwrócić się do lekarza. Leku nie należy stosować na oczy i nos ani w ich okolicy. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Versatis z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Versatis w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję, czy lek Versatis może być zastosowany u pacjentki, która jest w ciąży lub karmi piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Versatis?

W ulotce dołączonej do opakowania opisane są działania niepożądane leku Versatis. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Plaster należy zdjąć, jeśli w trakcie jego stosowania pojawi się podrażnienie lub pieczenie. Nie należy naklejać kolejnego plastra na podrażniony obszar; należy odczekać do czasu ustąpienia podrażnienia.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Versatis?

W przypadku zastosowania większej ilości plastrów niż zalecana lub zbyt długiego utrzymywania plastrów na skórze może zwiększyć się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych - w takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Versatis?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać. Po otwarciu saszetkę należy przechowywać szczelnie zamkniętą w celu ochrony przed światłem. Po pierwszym otwarciu lek może być stosowany przez 14 dni.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Versatis - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Versatis - powiązane artykuły

Poniedziałek, 2 stycznia 2023

Lista produktów zagrożonych brakiem dostępności na dzień 5 stycznia 2023 krótsza o 1 pozycję. Produkty znajdujące się na liście nie mogą być wywożone za granicę. Czym jest wykaz...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem