LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Trajenta (Linagliptin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Trajenta (Rp) tabletki powlekane 5 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
212,00
Cena
100% (zł):
212,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Trajenta

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Boehringer Ingelheim International GmbH

Co zawiera Trajenta?

Lek Trajenta występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 5 mg linagliptyny.

Jak działa Trajenta?

Linagliptyna jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4).

Kiedy stosować lek Trajenta?

Lek Trajenta jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu cukrzycy typu 2, kiedy tej choroby nie można kontrolować we właściwy sposób za pomocą jednego doustnego leku przeciwcukrzycowego (metformina lub pochodne sulfonylomocznika) lub samej diety i ćwiczeń fizycznych. Lek Trajenta można stosować jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, np. metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika (np. glimepiryd, glipizyd), empagliflozyną lub insuliną.

Jak stosować lek Trajenta?

Lekarz określa odpowiednią dawkę leku Trajenta oraz ustala czas trwania leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia; po przerwaniu przyjmowania leku może się zwiększyć stężenie cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek można przyjmować zarówno z posiłkiem jak i bez niego.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Trajenta?

Jeśli pacjent zapomniał przyjąć tabletkę, powinien ją przyjąć niezwłocznie po przypomnieniu sobie o tym. Jeśli zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki leku, nie należy przyjmować dawki pominiętej. Nie należy przyjmować dwóch dawek jednocześnie w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Trajenta nie może być stosowany?

Leku Trajenta nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (linagliptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Trajenta nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Trajenta?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Trajenta, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecane przez lekarza. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas leczenia wystąpi ciężki i uporczywy ból brzucha (objawy ostrego zapalenia trzustki) lub pojawią się pęcherze na skórze (może to być objaw choroby określanej jako pemfigoid pęcherzowy). W trakcie leczenia istotne jest kontynuowanie diety i ćwiczeń fizycznych oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących pielęgnacji skóry i stóp, zaleconych przez lekarza.

Jak stosować lek Trajenta z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego pochodną sulfonylomocznika, ponieważ może być konieczne zmniejszenie ich dawki, jeśli będą stosowane razem z lekiem Trajenta.

Czy można stosować lek Trajenta w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią, przed zastosowaniem leku Trajenta, powinny skonsultować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Trajenta?

W trakcie stosowania leku Trajenta mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Trajenta i natychmiast porozumieć się z lekarzem, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących ciężkich objawów niepożądanych: ciężka reakcja alergiczna (z objawami takimi jak: obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła prowadzące do problemów z oddychaniem lub przełykaniem, wysypka, pokrzywka); objawy zapalenia trzustki (silny i uporczywy ból brzucha w okolicy żołądka, który może promieniować do pleców, oraz nudności i wymioty).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Trajenta?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy Trajenta wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Przyjmowanie leku Trajenta w skojarzeniu z lekami z grupy pochodnych sulfonylomocznika lub insuliną może być przyczyną nadmiernego obniżenia stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Zaleca się częstsze kontrolowanie stężenia cukru (glukozy) we krwi w celu zminimalizowania ryzyka hipoglikemii.

Jak przechowywać lek Trajenta?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Trajenta - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem