LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Steglatro (Ertugliflozin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Steglatro (Rp) tabletki powlekane 5 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
168,00
Cena
100% (zł):
168,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Steglatro (Rp) tabletki powlekane 15 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Steglatro

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Merck Sharp & Dohme B.V.

Co zawiera lek Steglatro?

Lek Steglatro występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 5 mg lub 15 mg ertugliflozyny. Lek zawiera laktozę i w związku z tym pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją niektórych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Steglatro?

Ertugliflozyna jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT2). Działanie ertugliflozyny polega na blokowaniu specyficznego białka zwanego SGLT2 w nerkach, co powoduje usuniecie z moczem glukozy, sodu i wody z organizmu.

Kiedy stosować lek Steglatro?

Lek Steglatro jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z cukrzycą typu 2 niedostatecznie kontrolowaną przy pomocy diety i ćwiczeń fizycznych. Lek Steglatro może być stosowany jako jedyny lek lub w skojarzeniu z niektórymi innymi lekami zmniejszającymi stężenie cukru we krwi.

Jak stosować lek Steglatro?

Dawkę leku Steglatro odpowiednią dla każdego pacjenta oraz długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać przyjmowania leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, ponieważ może dojść do zwiększenia stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z jedzeniem lub niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połykać; w razie trudności z połykaniem tabletkę można przełamać lub pokruszyć. Lek najlepiej przyjmować o tej samej porze każdego dnia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Steglatro?

Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W razie pominięcia dawki należy przyjąć ją tak szybko jak to jest możliwe. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i dalej przyjmować lek według zwykłego schematu.

Kiedy lek Steglatro nie może być stosowany?

Leku Steglatro nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ertugliflozynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat nie powinni przyjmować leku Steglatro.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Steglatro?

Przed przepisaniem leku Steglatro lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu leczenia przekaże zalecenia dotyczące kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem tym lekiem należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większej niż przepisana dawki leku. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli w trakcie przyjmowania leku Steglatro wystąpią objawy cukrzycowej kwasicy ketonowej (przed przepisaniem leku lekarz objaśni kiedy ryzyko rozwoju tego powikłania cukrzycy może być zwiększone oraz opisze charakterystyczne dla niego objawy). Jeśli wystąpi zakażenie nazywane martwiczym zapaleniem powięzi krocza lub zgorzelą Fourniera, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza (zakażenie to może prowadzić do uszkodzenia tkanki podskórnej, stąd konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie odpowiedniego leczenia). Podczas stosowania leku Steglatro należy przestrzegać odpowiedniej diety i planu ćwiczeń fizycznych, a także regularnie kontrolować stan stóp i przestrzegać zaleceń dotyczących ich pielęgnacji.

Jak stosować lek Steglatro z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Steglatro w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży powinny porozmawiać z lekarzem na temat najlepszego sposobu kontrolowania stężenia cukru we krwi w okresie ciąży. Kobiety karmiące piersią powinny porozmawiać z lekarzem na temat najlepszego sposobu karmienia dziecka podczas stosowania leku Steglatro.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Steglatro?

Działania niepożądane, które mogą pojawić się podczas przyjmowania leku Steglatro, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek z następujących ciężkich działań niepożądanych: cukrzycowa kwasica ketonowa (objawy takie jak: nagłe zmniejszenie masy ciała, nudności lub wymioty, ból brzucha, nadmierne pragnienie, szybki i głęboki oddech, dezorientacja, nietypowa senność lub zmęczenie, słodki zapach z ust, słodki lub metaliczny smak w ustach, nietypowy zapachu moczu lub potu); martwicze zapalenie powięzi krocza (objawy takie jak: ból, wrażliwość na dotyk, zaczerwienienie lub obrzęk zewnętrznych narządów płciowych albo okolicy między narządami płciowymi a odbytem, z jednoczesną gorączką lub ogólnie złym samopoczuciem).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Steglatro?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Steglatro wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Steglatro nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie tego leku w skojarzeniu z insuliną lub lekami zwiększającymi wydzielanie insuliny przez trzustkę może spowodować nadmierne obniżenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemię), co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie prowadzić pojazdów lub używać narzędzi ani obsługiwać maszyn, jeśli podczas przyjmowania leku Steglatro wystąpią zawroty głowy.

Jak przechowywać lek Steglatro?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Steglatro - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem