LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Soliris (Eculizumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Soliris (Rpz) koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 10 mg/ml 1 fiolka 30 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Soliris

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Alexion Europe SAS

Co zawiera lek Soliris?

Lek Soliris to koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji. Lek jest dostępny na receptę.
1 ml koncentratu zawiera 10 mg ekulizumabu. 1 fiolka 30 ml zawiera 300 mg ekulizumabu.

Jak działa lek Soliris?

Lek zawiera ekulizumab, który należy do grupy leków nazywanych przeciwciałami monoklonalnymi. Ekulizumab wiąże się w organizmie z określonym białkiem wywołującym zapalenie i hamuje jego działanie. W ten sposób lek zapobiega uszkodzeniu krwinek, pomagając w złagodzeniu objawów chorób w których jest stosowany.

Kiedy stosować lek Soliris?

Lek Soliris stosuje się w leczeniu osób dorosłych i dzieci z napadową nocną hemoglobinurią (PNH) i atypowym zespołem hemolityczno-mocznicowym (aHUS).
Lek Soliris jest także stosowany w leczeniu dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i starszych z uogólnioną miastenią rzekomoporaźną (gMG), u których inne leki nie działają i u których występuje swoiste przeciwciało zwane przeciwciałem AChR.
Lek Soliris stosuje się w leczeniu osób dorosłych z chorobą ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego (NMOSD) - lek stosuje się u pacjentów z przeciwciałem o nazwie akwaporyna 4 (AQP4) oraz nawracającą chorobą.

Jak stosować lek Soliris?

Lekarz określa dawkowanie leku w zależności od choroby, w której jest stosowany.

Sposób podawania

Lek jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę we wlewie dożylnym (kroplówce). Początkowo lek podaje się raz na tydzień, a następnie co 2 lub 3 tygodnie. Pacjent będzie obserwowany podczas wlewu oraz przez co najmniej godzinę po jego zakończeniu.

Kiedy lek Soliris nie może być stosowany?

Leku Soliris nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ekulizumab), białka pochodzące z produktów pochodzenia mysiego, inne przeciwciała monoklonalne lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno podawać osobom z zakażeniem meningokokowym. Nie wolno go również podawać pacjentom, którzy nie zostali zaszczepieni przeciw meningokokom, chyba że otrzymają szczepienie i będą przyjmować odpowiednie antybiotyki w celu ograniczenia ryzyka zakażenia przez 2 tygodnie po szczepieniu.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Soliris?

Leczenie lekiem Soliris nadzoruje lekarz z doświadczeniem w leczeniu pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz zaburzeniami obejmującymi układ nerwowy lub krew. Po zweryfikowaniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem tego leku, lekarz zadecyduje o rozpoczęciu leczenia. Przed rozpoczęciem stosowania leku Soliris należy poinformować lekarza o występowaniu jakichkolwiek zakażeń. Co najmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem stosowania leku Soliris lekarz poda szczepionkę przeciwko zakażeniu meningokokowemu, jeśli szczepionka taka nie została podana wcześniej lub jeśli szczepionka podana wcześniej nie zapewnia już odpowiedniej odporności. Dzieciom w wieku poniżej wieku szczepień lub dzieciom nie zaszczepionym co najmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem stosowania leku Soliris, lekarz przepisze antybiotyki w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia przez 2 tygodnie od momentu zaszczepienia. Lekarz zaszczepi pacjenta w wieku poniżej 18 lat przeciw zakażeniom wywołanym przez bakterie Haemophilus influenzae i pneumokoki, zgodnie z krajowymi zaleceniami dotyczącymi szczepień dla określonej grupy wiekowej. Należy porozumieć się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Soliris z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Soliris w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz indywidualnie omówi z pacjentką, czy będzie możliwe zastosowanie leku Soliris, jeśli jest w ciąży lub karmi piersią. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia i do 5 miesięcy po jego zakończeniu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Soliris?

W trakcie terapii z zastosowaniem leku Soliris mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszym działaniem niepożądanym leku jest ból głowy. Najpoważniejszym działaniem niepożądanym związanym ze stosowaniem tego leku jest posocznica meningokokowa. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Soliris wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Soliris nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Soliris - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem