LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Simbrinza (Brinzolamide + Brimonidine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Simbrinza (Rp) krople do oczu, zawiesina 10 mg + 2 mg/ml 1 but. 5 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
82,00
Cena
100% (zł):
82,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Simbrinza

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Europharm Ltd.

Co zawiera lek Simbrinza?

Lek Simbrinza występuje w postaci kropli do oczu i jest dostępny na receptę.
1 ml kropli zawiera 10 mg brynzolamidu i 2 mg winianu brymonidyny (co odpowiada 1,3 mg brymonidyny). Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu.

Jak działa lek Simbrinza?

Lek Simbrinza zawiera dwa składniki - brynzolamid i brymonidynę. Oba te składniki zmniejszają ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zmniejszenie wytwarzania cieczy wodnistej. Brynzolamid działa poprzez blokowanie enzymu o nazwie anhydraza węglanowa, która wytwarza wodorowęglan niezbędny do wywarzania cieczy wodnistej. Brymonidyna, która należy do grupy leków nazywanych agonistami receptora alfa-2-adrenergicznego, blokuje inny enzym o nazwie cyklaza adenylowa biorący także udział w wytwarzaniu cieczy wodnistej; brymonidyna zwiększa również odprowadzanie cieczy wodnistej z przedniej części gałki ocznej.

Kiedy stosować lek Simbrinza?

Lek Simbrinza stosuje się w celu obniżenia podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u osób dorosłych z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub z nadciśnieniem ocznym.
Lek Simbrinza stosuje się w sytuacji, gdy zastosowanie pojedynczego leku nie zapewnia wystarczającego obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Jak stosować lek Simbrinza?

Lekarz przedstawi zasady dawkowania leku Simbrinza. Lek należy stosować tak długo, jak zalecił lekarz.

Sposób podawania

Lek jest przeznaczony do stosowania wyłącznie do oka i należy go stosować każdego dnia o tej samej porze. Nie należy dotykać zakraplaczem oka, powieki, okolic oka lub innych powierzchni. Należy zapoznać się z instrukcją podawania leku, którą zawiera ulotka dołączona do opakowania.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Simbrinza?

W przypadku pominięcia dawki leku należy podać kolejną dawkę zgodnie ze schematem dawkowania. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Nigdy nie należy stosować dawki większej niż 1 kropla do chorego oka (oczu) dwa razy na dobę.

Kiedy lek Simbrinza nie może być stosowany?

Leku Simbrinza nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (brynzolamid i brymonidynę), na sulfonamidy lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie wolno go również stosować u pacjentów otrzymujących niektóre rodzaje leków przeciwdepresyjnych, u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek ani u pacjentów z kwasicą hiperchloremiczną (nadmiarem kwasu we krwi z powodu zbyt dużej ilości chlorku).
Leku Simbrinza nie wolno podawać noworodkom ani dzieciom w wieku poniżej 2 lat i nie zaleca się jego stosowania u starszych dzieci i młodzieży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Simbrinza?

Przed przepisaniem leku Simbrinza konieczne będzie przeanalizowanie przez lekarza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz zadecyduje o rozpoczęciu leczenia i przekaże zalecenia dotyczące stosowania leku. Podczas leczenia u pacjenta będą wykonywane kontrolne badania ciśnienia w gałce ocznej. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości dotyczące stosowania leku.
Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego w kroplach Simbrinza należy usunąć soczewki kontaktowe przed ich zakropleniem i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem. Chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie oczu, szczególnie u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami dotyczącymi rogówki - należy skontaktować się z lekarzem, jeśli po zastosowaniu leku pojawią się nieprawidłowe odczucia w oku, kłucie lub ból w oku.

Jak stosować lek Simbrinza z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
W przypadku jednoczesnego stosowania innych kropli do oczu należy zachować odstęp co najmniej 5 minut pomiędzy podaniem kolejnych leków.

Czy można stosować lek Simbrinza w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o zastosowaniu leku Simbrinza u kobiety w ciąży lub karmiącej piersią. Kobietom w wieku rozrodczym zaleca się stosowanie skutecznej metody antykoncepcji podczas leczenia tym lekiem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Simbrinza?

W trakcie stosowania leku Simbrinza mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnej częstości występowania; objawy te są dokładnie opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane leku to przekrwienie oczu i reakcje alergiczne oka, a także zaburzenia smaku (gorzki lub inny nietypowy smak w ustach po zakropleniu leku). Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią: ciężkie reakcje skórne, w tym wysypka lub zaczerwienienie, lub świąd skóry lub oczu; problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, nieregularne bicie serca. Należy natychmiast zwrócić się do lekarza, jeśli u pacjenta wystąpi nasilone zmęczenie lub zawroty głowy.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Simbrinza?

W razie miejscowego przedawkowania leku Simbrinza należy przepłukać oko (oczy) ciepłą wodą. Nie należy zakraplać następnych kropli do czasu planowego przyjęcia kolejnej dawki leku. Jeśli lek Simbrinza został przypadkowo połknięty (przez osobę dorosłą lub dziecko), należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Czy lek Simbrinza wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Przez pewien czas po podaniu leku Simbrinza może wystąpić niewyraźne lub zaburzone widzenie. U niektórych pacjentów lek może również powodować zawroty głowy, senność lub zmęczenie. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu ustąpienia tych objawów.

Jak przechowywać lek Simbrinza?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek można stosować przez 4 tygodnie od pierwszego otwarcia butelki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Simbrinza - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem