LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Scopolan (Hyoscine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Scopolan (OTC) czopki 10 mg 6 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
15,40
Cena
100% (zł):
15,40
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Scopolan (OTC) tabletki drażowane 10 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
15,00
Cena
100% (zł):
15,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Scopolan (OTC) tabletki drażowane 10 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
29,00
Cena
100% (zł):
29,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Scopolan

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Wrocławskie Zakłady Zielarskie "Herbapol" S.A.

Co zawiera Scopolan?

Lek Scopolan występuje w postaci czopków i tabletek. Obie pozycje leku są dostępne bez recepty.

  • Scopolan czopki
    1 czopek Scopolan zawiera 10 mg butylobromku hioscyny.
  • Scopolan tabletki
    1 tabletka drażowana Scopolan zawiera 10 mg butylobromku hioscyny. Lek zawiera laktozę i sacharozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Jak działa Scopolan?

Hioscyna jest lekiem o działaniu rozkurczowym. Zmniejsza stany skurczowe mięśni gładkich w obrębie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych oraz układu moczowo-płciowego.

Kiedy stosować Scopolan?

Lek Scopolan stosuje się w dolegliwościach bólowych w stanach skurczowych: przewodu pokarmowego (np. skurcze żołądka, kolka jelitowa, zespół jelita drażliwego), dróg żółciowych (np. kolka żółciowa), układu moczowo-płciowego (np. kolka nerkowa, stany skurczowe związane z kamicą moczowodową, bolesne miesiączkowanie).

Jak stosować Scopolan?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować leku Scopolan dłużej niż 3 dni bez porady lekarza.

Dawkowanie czopków Scopolan
  • Dorośli i młodzież powyżej 12 lat
    Doodbytniczo 1 do 2 czopków Scopolan 2 do 3 razy na dobę.
  • Dzieci
    Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: doodbytniczo 1 czopek Scopolan 2 do 3 razy na dobę. Leku Scopolan czopki nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Dawkowanie tabletek Scopolan
  • Dorośli i młodzież powyżej 12 lat
    1 do 2 tabletek Scopolan 3 do 5 razy na dobę.
  • Dzieci
    Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 1 tabletka Scopolan 2 razy na dobę. Leku Scopolan tabletki nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy Scopolan nie może być stosowany?

Leku Scopolan nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (hioscynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Scopolan nie należy stosować, jeśli u pacjenta występuje uczulenie na alkaloidy tropanowe (np. atropinę) i ich pochodne. Nie stosować leku Scopolan u pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania, rozrostem prostaty, zaparciem atonicznym, niedrożnością porażenną jelit, zwężeniem przełyku, wpustu lub odźwiernika żołądka, zwężeniem szyi pęcherza moczowego, zaburzeniami rytmu serca przebiegającymi z przyspieszeniem czynności serca, nużliwością mięśni (miastenia) oraz u pacjentów z patologicznym poszerzeniem jelita grubego (megacolon).

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Scopolan?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. Lek Scopolan powinien być przyjmowany tylko doraźnie w zalecanych wskazaniach. Stosowanie leku Scopolan należy omówić z lekarzem w następujących przypadkach: choroba refluksowa przełyku, wrzodziejące zapalenie jelit, choroba niedokrwienna serca, zwężenie ujścia mitralnego (jednej zastawek w sercu). Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów w podeszłym wieku. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi nagły ból brzucha o nieznanej przyczynie oraz jednocześnie pojawią się: gorączka, nudności, wymioty, zmiany rytmu wypróżnień (np. biegunka), ból podczas dotykania brzucha, zmniejszenie ciśnienia krwi, omdlenia lub obecność krwi w kale. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek zaburzeń ostrości widzenia lub bólu w gałce ocznej spowodowanego wzrostem ciśnienia śródgałkowego należy przerwać przyjmowanie leku Scopolan i skontaktować się z lekarzem. Ze względu na możliwość zmniejszenia wydzielania potu, lek Scopolan należy stosować ostrożnie u osób z gorączką.

Jak stosować Scopolan z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Scopolan należy poradzić się lekarza w przypadku stosowania następujących leków: trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, neuroleptyków z grupy pochodnych fenotiazyny, klozapiny, olanzapiny, inhibitorów MAO, leków przeciwhistaminowych (przeciwuczuleniowych), amantadyny, petydyny, dyzopiramidu, innych leków cholinolitycznych (np. ipratropium lub tiotropium, lub innych podobnych do atropiny), metoklopramidu, leków beta-adrenergicznych (stosowanych w leczeniu duszności i astmy).

Czy można stosować Scopolan w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Scopolan nie należy stosować w ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne. Nie zaleca się stosowania leku Scopolan w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Scopolan?

Niezbyt często mogą wystąpić: suchość w jamie ustnej, zaparcia, przyspieszenie czynności serca, niedociśnienie tętnicze, rumień, pieczenie skóry, świąd, wysypka, pokrzywka, obrzęk. Rzadko: zatrzymanie wydalania moczu, zaburzenia widzenia. Ponadto mogą wystąpić reakcje anafilaktyczne (alergiczne), wstrząs anafilaktyczny.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Scopolan?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast zwrócić się o poradę do lekarza. Mogą pojawić się objawy takie jak zatrzymanie wydalania moczu, suchość w jamie ustnej, przyspieszenie czynności serca, zawroty głowy i przemijające zaburzenia widzenia.

Czy Scopolan wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas leczenia nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn, ponieważ lek Scopolan może powodować zaburzenia sprawności psychofizycznej oraz zaburzenia wzroku.

Jak przechowywać Scopolan?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Scopolan - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Scopolan - powiązane artykuły

Sobota, 12 grudnia 2020

Metamizol - ryzyko polekowego uszkodzenia wątroby Komunikat do fachowych pracowników ochrony zdrowia W porozumieniu z Europejską Agencją Leków (EMA) oraz Urzędem Rejestracji Produktów...

Więcej »

W zapobieganiu kamicy moczowej i pomocniczo w usuwaniu drobnych złogów i piasku nerkowego często stosowane są preparaty ziołowe.

Więcej »

Leki rozkurczowe i przeciwbólowe to leki objawowe, które łagodzą ból nie leczą jego przyczyny. Zobacz kiedy i które leki możesz zastosować.

Więcej »

Leki stosowane w dolegliwościach miesiączkowych to wyłącznie leki łagodzące objawy napięcia przedmiesiączkowego i leki przeciwbólowe i rozkurczowe.

Więcej »

Najczęstsze wakacyjne bóle brzucha wynikaja z niestrawności, zapalenia pęcherza lub bolesnego miesiączkowania.

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem