LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Sabril (Vigabatrin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Sabril (Rp) granulat do sporządzania roztworu doustnego 500 mg 50 saszetek
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
142,63
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Sabril (Rp) tabletki powlekane 500 mg 100 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
235,94
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Sabril

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sanofi Winthrop Industrie

Co zawiera lek Sabril?

Lek Sabril występuje w postaci granulatu z którego przygotowuje się roztwór doustny oraz w postaci tabletek. Obie pozycje leku są dostępne na receptę.

  • Sabril granulat do sporządzania roztworu doustnego
    1 saszetka zawiera 500 mg wigabatryny.
  • Sabril tabletki
    1 tabletka powlekana zawiera 500 mg wigabatryny.

Jak działa lek Sabril?

Wigabatryna jest lekiem przeciwpadaczkowym, który zmniejsza częstość napadów padaczkowych lub drgawek.

Kiedy stosować lek Sabril?

Lek Sabril jest wskazany do leczenia w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi pacjentów z napadami częściowymi opornymi na leczenie, które są lub nie są wtórnie uogólnione, w przypadku gdy wszystkie inne leki przeciwpadaczkowe stosowane w skojarzeniu są niewystarczające lub źle tolerowane.
Ponadto lek jest stosowany jako jedyny lek napadów padaczkowych u niemowląt (zespół Westa).

Jak stosować lek Sabril?

Lekarz określi dawkowanie leku Sabril. Nie należy zmieniać dawki ani przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem. Jeśli konieczne będzie przerwanie leczenia, lekarz zaleci stopniowe zmniejszanie dawki leku aby zminimalizować ryzyko nasilenia napadów padaczkowych.

Sposób podawania

Lek może być przyjmowany przed posiłkiem lub po posiłku. Granulat zawarty w saszetce należy rozpuścić w zimnej wodzie, soku owocowym lub mleku bezpośrednio przed spożyciem. Tabletki należy połykać, popijając niewielką ilością wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Sabril?

W przypadku pominięcia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej, z wyjątkiem sytuacji, gdy zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Sabril nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (wigabatrynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Sabril?

Leczenie powinien rozpoczynać i nadzorować lekarz specjalizujący się w leczeniu padaczki lub zaburzeń układu nerwowego. Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Sabril, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku oraz nie przekraczać zalecanej dawki leku. Pacjenci rozpoczynający leczenie będą poddawani systematycznym badaniom w kierunku ubytków pola widzenia oraz badaniom ostrości wzroku na początku leczenia i w regularnych odstępach czasu (co 6 miesięcy) przez cały okres leczenia. Należy jak najszybciej powiadomić lekarza, jeśli w trakcie leczenia u pacjenta pojawią się myśli o samookaleczeniu lub samobójcze. U młodych niemowląt leczonych z powodu napadów padaczkowych wieku niemowlęcego (zespół Westa) mogą wystąpić zaburzenia ruchowe - w razie zaobserwowania u dziecka nietypowych zaburzeń ruchowych należy skontaktować się z lekarzem, który zadecyduje, czy należy rozważyć zmianę leczenia. U pacjentów w podeszłym wieku oraz pacjentów z niewydolnością nerek lekarz rozważy dostosowanie dawki leku oraz częstości jej podawania. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Sabril z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Leku Sabril nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami działającymi toksycznie na siatkówkę oka.

Czy można stosować lek Sabril w ciąży i okresie karmienia piersią?

Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę lub planuje ciążę, lekarz rozpatrzy konieczność leczenia lekiem Sabril. Nagłe przerwanie skutecznego leczenia przeciwpadaczkowego może prowadzić do zaostrzenia choroby u matki, co może zaszkodzić płodowi. Lek Sabril może być stosowany w okresie ciąży tylko wtedy, kiedy jest to bezwzględnie konieczne. Nie zaleca się karmienia piersią w trakcie leczenia lekiem Sabril.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Sabril?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Sabril, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są: senność, ubytki pola widzenia, zmęczenie i bóle stawów. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się zaburzeń widzenia.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Sabril?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Najczęstsze obserwowane objawy przedawkowania to senność lub śpiączka.

Czy lek Sabril wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Pacjenci z niekontrolowaną padaczką nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać potencjalnie niebezpiecznych urządzeń. U pacjentów po podaniu wigabatryny obserwowano senność. Częstym działaniem niepożądanym związanym ze stosowaniem leku Sabril są ubytki pola widzenia, które mogą znacznie ograniczać zdolność do prowadzenia pojazdów, jazdy na rowerze i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Jak przechowywać lek Sabril?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie wymaga przechowywania w specjalnych warunkach.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Sabril - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Sabril - powiązane artykuły

Wtorek, 1 sierpnia 2023

Sabril (Vigabatrin) serie wycofane z obrotu Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotycząca wycofania z obrotu serii produktu leczniczego Sabril (Vigabatrin) Główny...

Więcej »
Piątek, 18 listopada 2022

Lista produktów zagrożonych brakiem dostępności na dzień 17 listopada 2022 dłuższa o 17 pozycji. Produkty znajdujące się na liście nie mogą być wywożone za granicę. Czym jest wykaz...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem