LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ristfor (Sitagliptin + Metformin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ristfor (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 1000 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
65,00
Cena
100% (zł):
65,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ristfor

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Merck Sharp & Dohme B.V.

Co zawiera Ristfor?

Lek Ristfor występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 50 mg sitagliptyny i 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa Ristfor?

Lek Ristfor zawiera dwie substancje czynne - sitagliptynę i metforminę - które mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Sitagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4), natomiast metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować Ristfor?

Lek Ristfor jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z cukrzycą typu 2. Lek ten może być stosowany jako jedyny lek przeciwcukrzycowy lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (insuliną, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować Ristfor?

Lekarz określa dawkowanie leku Ristfor oraz ustala czas trwania leczenia. Nie należy przerywać leczenia lekiem Ristfor bez porozumienia z lekarzem, gdyż może to spowodować zwiększenie stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować podczas posiłków w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa rozstroju żołądka.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ristfor?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli jednak zbliża się czas zażycia następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i dalej przyjmować lek zgodnie z ustalonym schematem. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Ristfor nie może być stosowany?

Leku Ristfor nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (sitagliptynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Ristfor nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ristfor?

Przed przepisaniem leku Ristfor konieczny jest wywiad z pacjentem oraz przeanalizowanie przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Po zadecydowaniu o rozpoczęciu leczenia lekarz ustali harmonogram wizyt kontrolnych. Jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza.
Lek Ristfor może wywołać bardzo ciężkie działanie niepożądane nazywane kwasicą mleczanową, które wymaga natychmiastowego leczenia szpitalnego. Szczególnie narażeni są pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i stanami chorobowymi, które mogą wiązać się z odwodnieniem (takimi jak ciężkie wymioty, biegunka, gorączka, narażenie na wysoką temperaturę lub przyjmowanie mniejszej ilości płynów niż zwykle). Przed rozpoczęciem leczenia lekarz dokładnie poinstruuje pacjenta o występowaniu kwasicy mleczanowej i jego objawach. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Ristfor należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują lub występowały choroby trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe lub podwyższony poziom triglicerydów we krwi. Kontakt z lekarzem jest konieczny, jeśli w trakcie leczenia pojawią się na skórze pęcherze, ponieważ może to być objaw choroby określanej jako pemfigoid pęcherzowy.
Jeżeli w trakcie przyjmowania leku Ristfor będzie konieczne wykonanie poważnego zabiegu chirurgicznego, pacjent będzie musiał przerwać jego przyjmowanie na czas zabiegu i przez pewien czas po jego przeprowadzeniu (lekarz dokładnie poinformuje pacjenta, kiedy musi przerwać i wznowić leczenie). Czasowe wstrzymanie przyjmowania leku Ristfor jest również konieczne w sytuacjach podawania środka kontrastowego zawierającego jod we wstrzyknięciu (na przykład w związku z badaniem radiologicznym lub obrazowym) - lekarz podejmie decyzję, kiedy trzeba przerwać i kiedy wznowić leczenie lekiem Ristfor.
W trakcie leczenia lekarz będzie kontrolować czynność nerek pacjenta co najmniej raz w roku lub częściej, jeśli pacjent jest w podeszłym wieku lub ma pogarszającą się czynność nerek. Należy kontynuować zalecenia lekarza odnośnie diety i wysiłku fizycznego oraz regularnie kontrolować stan stóp i odpowiednio je pielęgnować. Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Ristfor, gdyż może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować Ristfor z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem, ponieważ może będzie konieczne zmniejszenie ich dawki, jeśli będą stosowane razem z lekiem Ristfor.

Czy można stosować Ristfor w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Ristfor nie należy stosować podczas ciąży i karmienia piersią. Jeśli pacjentka dowie się, że jest w ciąży, powinna skontaktować się z lekarzem w sprawie zmiany leczenia cukrzycy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ristfor?

Działania niepożądane powiązane ze stosowaniem leku Ristfor są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy zaniechać przyjmowania leku Ristfor i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli w trakcie jego przyjmowania wystąpią jakiekolwiek z poniższych działań niepożądanych: zapalenie trzustki (z objawami takimi jak silny ból brzucha promieniujący w kierunku pleców, nudności i wymioty); kwasica mleczanowa (której objawami mogą być: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, złe samopoczucie z silnym zmęczeniem, problemy z oddychaniem, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca); ciężkie reakcje alergiczne (w tym: wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skory, obrzęk twarzy, warg, języka i gardła, który może powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ristfor?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy Ristfor wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Ristfor nie ma wpływu lub wykazuje nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy wziąć pod uwagę, że zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności przy stosowaniu sitagliptyny, co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn. Przyjmowanie tego leku jednocześnie z lekami nazywanymi pochodnymi sulfonylomocznika lub z insuliną może prowadzić do hipoglikemii, co z kolei może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Ristfor?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ristfor - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem