LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Rimal (Ramipril + Amlodipine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Rimal (Rp) kapsułki twarde 5 mg + 5 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
2,78
0,00
Cena
100% (zł):
9,16
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Rimal (Rp) kapsułki twarde 5 mg + 10 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
4,69
0,00
Cena
100% (zł):
17,34
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Rimal (Rp) kapsułki twarde 10 mg + 5 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
2,78
0,00
Cena
100% (zł):
9,16
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Rimal (Rp) kapsułki twarde 10 mg + 10 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
4,69
0,00
Cena
100% (zł):
17,34
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Rimal

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera Rimal?

Lek Rimal występuje w postaci kapsułek w czterech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.

  • Rimal 5 mg + 5 mg
    1 kapsułka zawiera 5 mg ramiprylu i 5 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).
  • Rimal 5 mg + 10 mg
    1 kapsułka zawiera 5 mg ramiprylu i 10 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).
  • Rimal 10 mg + 5 mg
    1 kapsułka zawiera 10 mg ramiprylu i 5 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).
  • Rimal 10 mg + 10 mg
    1 kapsułka zawiera 10 mg ramiprylu i 10 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).

Jak działa Rimal?

Lek Rimal zawiera dwie substancje czynne: ramipryl i amlodypinę. Ramipryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami ACE. Amlodypina jest lekiem z grupy antagonistów wapnia, które działają rozkurczająco na naczynia krwionośne.

Kiedy stosować Rimal?

Lek Rimal jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u dorosłych pacjentów, u których ciśnienie tętnicze jest skutecznie kontrolowane podczas jednoczesnego stosowania obu substancji czynnych w oddzielnych lekach w takich samych dawkach jak w leku Rimal.
Zamiast przyjmować ramipryl i amlodypinę w oddzielnych kapsułkach, można zastosować 1 kapsułkę leku Rimal, która zawiera te dwie substancje czynne w takich samych dawkach.

Jak stosować Rimal?

Odpowiednią dawkę leku Rimal i długość leczenia ustala lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, z posiłkiem lub bez posiłku. Kapsułki należy połykać w całości, popijając płynem; kapsułek nie należy kruszyć ani rozgryzać. Leku nie należy popijać sokiem grejpfrutowym.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Rimal?

Ważne jest, aby przyjmować lek Rimal regularnie każdego dnia. W przypadku pominięcia dawki leku Rimal, należy przyjąć następną dawkę o stałej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Rimal nie może być stosowany?

Leku Rimal nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (ramipryl lub amlodypinę), inne leki z grupy inhibitorów ACE, inne leki z grupy dihydropirydynowych antagonistów wapnia lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować, jeśli podczas wcześniejszego przyjmowania inhibitorów ACE (do których należy ramipryl) u pacjenta wystąpiły takie objawy jak: świszczący oddech, nagły obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności w oddychaniu lub połykaniu, świąd, wysypka skórna.
Leku Rimal nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Rimal?

Przed zleceniem stosowania leku Rimal konieczna jest analiza wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz podejmie decyzję o przepisaniu pacjentowi leku i ustali zasady kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Jeśli dowolnym momencie leczenia wystąpią nagły obrzęk twarzy, warg lub gardła, który może powodować trudności z połykaniem lub oddychaniem (obrzęk naczynioruchowy), należy przerwać przyjmowanie leku Rimal i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. O przyjmowaniu leku Rimal należy poinformować lekarza lub personel medyczny w następujących przypadkach: planowe podanie leków znieczulających; dializoterapia lub filtracja krwi innego rodzaju; planowe leczenie odczulające na jad pszczół lub os. Podczas leczenia lekiem Rimal należy unikać picia zbyt dużej ilości alkoholu.

Jak stosować Rimal z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować Rimal z jedzeniem i piciem?

Podczas stosowania leku Rimal nie należy spożywać soku grejpfrutowego ani grejpfrutów, ponieważ produkty te mogą powodować zwiększenie stężenia amlodypiny we krwi (która wchodzi w skład leku Rimal), co może spowodować nieprzewidziane nasilenie działania leku, obniżającego ciśnienie tętnicze.

Czy można stosować Rimal w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Rimal w pierwszych 3 miesiącach ciąży i nie wolno go stosować w ostatnich 6 miesiącach ciąży, ponieważ jego stosowanie w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku. Jeśli pacjentka zaszła w ciążę podczas stosowania leku Rimal, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Nie należy stosować leku Rimal w czasie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Rimal?

Działania niepożądane występujące w trakcie przyjmowania leku Rimal są zestawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Rimal i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w momencie pojawienia się jakiegokolwiek z następujących objawów: obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła powodujący trudności z połykaniem lub oddychaniem; ciężkie reakcje skórne, w tym wysypka, owrzodzenie śluzówki jamy ustnej, nasilenie istniejących wcześniej chorób skóry, zaczerwienienie, powstawanie pęcherzy lub odwarstwienie skóry (zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka lub rumień wielopostaciowy); przyspieszona czynność serca, nierówne lub mocne bicie serca, ból w klatce piersiowej, uczucie ucisku w klatce piersiowej (objawy zawału serca); duszność lub kaszel (objawy zaburzeń płuc); łatwe powstawanie siniaków, przedłużony czas krwawienia; silny ból w nadbrzuszu (objaw zapalenia trzustki); utrata apetytu, ból brzucha, nudności, zażółcenie skóry lub oczu (objawy zaburzeń wątroby).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Rimal?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Rimal wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas przyjmowania leku Rimal mogą wystąpić zawroty głowy, ból głowy lub uczucie zmęczenia - jeśli pojawią się takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Rimal?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Rimal - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem