LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ramistad (Ramipril)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ramistad 2,5 (Rp) tabletki 2,5 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
5,15
Cena
100% (zł):
5,15
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ramistad 5 (Rp) tabletki 5 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
8,63
Cena
100% (zł):
8,63
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ramistad 10 (Rp) tabletki 10 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
15,21
Cena
100% (zł):
15,21
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ramistad

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Stada Arzneimittel AG

Co zawiera lek Ramistad?

Lek Ramistad występuje w postaci tabletek w 3 dawkach i jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 2,5 mg, 5 mg lub 10 mg ramiprylu. Tabletki można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - jeśli pacjent ma stwierdzoną nietolerancję pewnych cukrów, powinien skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Ramistad?

Ramipryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę (inhibitory ACE). Ramipryl powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia sercu pompowania krwi w organizmie.

Kiedy stosować lek Ramistad?

  • Lek Ramistad może być stosowany:
    - w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego,
    - w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu,
    - w celu zmniejszenia ryzyka lub opóźnienia pogorszenia czynności nerek (u pacjentów z cukrzycą lub bez cukrzycy),
    - w leczeniu niewydolności serca,
    - w leczeniu po zawale serca powikłanym niewydolnością serca.

Jak stosować lek Ramistad?

Dawkę leku Ramistad dla każdego wskazania i długość leczenia określa lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia lekiem Ramistad.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować każdego dnia o tej samej porze. Lek może być przyjmowany podczas lub niezależnie od posiłków. Tabletki należy połykać, popijając płynem; nie należy ich rozkruszać ani gryźć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ramistad?

Ważne jest przyjmowanie leku Ramistad regularnie każdego dnia. W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć następną dawkę o stałej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Ramistad nie może być stosowany?

Leku Ramistad nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ramipryl) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem na inne leki z grupy inhibitorów ACE. Leku nie należy stosować, jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpił obrzęk naczynioruchowy (jego objawami są: świąd, pokrzywka, czerwone plamy na rękach, stopach i gardle, obrzęk gardła i języka, obrzęki w okolicy oczu i ust, trudności w oddychaniu i połykaniu). Leku Ramistad nie wolno stosować u kobiet w ostatnich 6 miesiącach ciąży.
Lek Ramistad nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ramistad?

Przed przepisaniem leku Ramistad lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz ustali częstotliwość kontroli leczenia. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Jeśli w czasie stosowania leku wystąpi u pacjenta obrzęk twarzy, warg lub gardła, który może powodować trudności w połykaniu lub oddychaniu (obrzęk naczynioruchowy), pacjent powinien przerwać przyjmowanie leku Ramistad i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Podczas leczenia lekarz zaleci regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Ramistad, jeśli pacjent ma otrzymać leki stosowane w znieczuleniu albo ma być poddany leczeniu zmniejszającemu reakcje alergiczne na jad pszczół lub os. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy omówić je z lekarzem.

Jak stosować lek Ramistad z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Ramistad w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Ramistad w okresie pierwszych 12 tygodni ciąży i nie wolno go stosować po 13. tygodniu ciąży, ponieważ jego stosowanie w tym okresie ciąży może być szkodliwe dla dziecka. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Ramistad, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Nie należy przyjmować leku Ramistad w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ramistad?

Działania niepożądane, które może powodować lek Ramistad, są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Ramistad i natychmiast skontaktować się z lekarzem w razie pojawienia się jakiegokolwiek z następujących objawów: obrzęk twarzy, warg lub gardła utrudniający połykanie lub oddychanie, jak również świąd i wysypka; ciężkie reakcje skórne; przyspieszona akcja serca, nierówne lub mocne bicie serca, ból w klatce piersiowej, uczucie ucisku w klatce piersiowej (mogą to być objawy zawału serca); duszność lub kaszel (mogą to być objawy choroby płuc); łatwe powstawanie siniaków, przedłużony czas krwawienia, nietypowe krwawienia (np. krwawienie z dziąseł); silny ból w nadbrzuszu, który może promieniować do pleców (może to być objaw zapalenia trzustki); utrata apetytu, ból brzucha, nudności, zażółcenie skóry lub oczu (mogą to być objawy zaburzeń wątroby).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ramistad?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Ramistad wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Ramistad może powodować zawroty głowy - jeśli w trakcie stosowania leku wystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani używać narzędzi i obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Ramistad?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w temperaturze poniżej 25˚C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ramistad - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem