LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Pikopil (Sodium picosulfate)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Pikopil (OTC) krople doustne, roztwór 7,5 mg/ml 1 poj. 15 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
19,20
Cena
100% (zł):
19,20
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pikopil (OTC) tabletki 7,5 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
19,80
Cena
100% (zł):
19,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pikopil (OTC) tabletki 7,5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
38,50
Cena
100% (zł):
38,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pikopil

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Farmak International Sp. z o.o.

Co zawiera Pikopil?

Lek Pikopil występuje w postaci kropli doustnych i tabletek. Obie pozycje leku są dostępne bez recepty.

  • Pikopil - krople
    1 ml kropli Pikopil zawiera 7,5 mg bezwodnego pikosiarczanu sodu. Lek zawiera sorbitol - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
  • Pikopil - tabletki
    1 tabletka Pikopil zawiera 7,5 mg bezwodnego pikosiarczanu sodu. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Pikopil?

Pikosiarczan sodu jest lekiem przeczyszczającym - działa poprzez stymulację ruchów jelita oraz zwiększa ilość wody w jelicie grubym.

Kiedy stosować Pikopil?

Lek Pikopil jest stosowany do krótkotrwałego łagodzenia dolegliwości związanych z przewlekłym lub nawracającym zaparciem.

Jak stosować Pikopil?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy przyjmować leku Pikopil dłużej niż przez 3 kolejne dni. Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Zaleca się, aby przyjmowanie leku rozpocząć od najmniejszej dawki. W celu uzyskania regularnych stolców, dawkę można zwiększać do maksymalnej zalecanej dawki. Nie należy przekraczać maksymalnej zalecanej dawki dobowej leku.

Dawkowanie kropli Pikopil
  • Dorośli
    Zalecana dawka wynosi od 8 do 12 kropli Pikopil jednorazowo. Można przyjąć mniej lub więcej kropli leku, w celu ustalenia jaka jest optymalna dawka.
  • Dzieci i młodzież
    Przed podaniem leku dziecku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
    Dzieci w wieku powyżej 6 lat: zalecana dawka dobowa wynosi od 8 do 12 kropli Pikopil jednorazowo. Dzieci od 4 do 6 lat: zalecana dawka dobowa wynosi 6 kropli Pikopil jednorazowo. Lek Pikopil jest mniej skuteczny u dzieci w wieku poniżej 4 lat.
Dawkowanie tabletek Pikopil
  • Dorośli
    Zalecana dawka początkowa wynosi 1 tabletkę Pikopil 5 mg na dobę (leczenie należy rozpocząć od podania podobnego leku o mniejszej mocy). Jeśli dawka 5 mg nie jest skuteczna, można ją zwiększyć do 7,5 mg na dobę (1 tabletka Pikopil 7,5 mg).
  • Dzieci i młodzież
    Przed podaniem leku dziecku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
    Dzieci w wieku od 10 lat: zazwyczaj stosowana dawka początkowa wynosi 1 tabletkę Pikopil 5 mg na dobę (leczenie należy rozpocząć od podania podobnego leku o mniejszej mocy). Jeśli dawka 5 mg nie jest skuteczna, można ją zwiększyć do 7,5 mg na dobę (1 tabletka Pikopil 7,5 mg). Nie należy stosować leku Pikopil tabletki 7,5 mg u dzieci w wieku poniżej 10 lat.
Sposób podawania

Lek należy przyjmować wieczorem przed udaniem się na spoczynek. Krople należy przyjmować, popijając płynem lub bez popijania. Tabletki należy popijać wodą; tabletkę można podzielić na połowy. Podczas przyjmowania leku Pikopil należy pić w ciągu dnia dużo wody.

Kiedy Pikopil nie może być stosowany?

Leku Pikopil nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (pikosiarczan sodu), inne substancje należące do grupy pochodnych triarylometanu (np. bisakodyl) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Pikopil nie należy stosować w następujących przypadkach: ciężkie odwodnienie, niedrożność jelit, ostra choroba jamy brzusznej (np. zapalenie wyrostka robaczkowego), ostra choroba zapalna jelita, krwawienie z przewodu pokarmowego. Nie stosować, jeśli występuje silny ból brzucha, który powoduje nudności lub wymioty. Nie stosować, jeśli tuż przed przyjęciem leku wystąpi nagły, ostry ból brzucha.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pikopil?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Leku Pikopil nie należy przyjmować codziennie lub przez długi czas, ponieważ prowadzi to do nasilenia zaparcia i niemożności wypróżnienia bez zastosowania coraz silniejszych środków przeczyszczających oraz może powodować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej (w tym zmniejszenie stężenia potasu we krwi) i odwodnienie. Jeśli stosowanie leków przeczyszczających jest konieczne codziennie, należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny zaparcia. Lek Pikopil powinien być stosowany tylko wtedy, gdy nie można osiągnąć prawidłowego wypróżnienia poprzez zmianę diety lub zastosowanie środków o łagodnym działaniu przeczyszczającym. Jeśli po przyjęciu leku nie nasilają się ruchy jelita, należy przerwać jego stosowanie. Przed podaniem leku Pikopil dziecku należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.

Jak stosować Pikopil z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Szczególnie należy poinformować lekarza o stosowaniu następujących leków: glikozydy nasercowe, leki moczopędne, kortykosteroidy, niektóre antybiotyki.

Czy można stosować Pikopil w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Pikopil podczas ciąży, chyba że lekarz zadecyduje, że jest on konieczny.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pikopil?

Bardzo często może wystąpić biegunka. Często: skurcze w jamie brzusznej, ból brzucha, przykre odczucie w górnej części brzucha. Rzadko: zawroty głowy, zasłabnięcie, wymioty, nudności, reakcje skórne. Bardzo rzadko lek Pikopil może powodować reakcje alergiczne - wówczas należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pikopil?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Pikopil, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. W takim przypadku może wystąpić bardzo silna biegunka lub silne skurcze w brzuchu. Dodatkowo, w przypadku dużej utraty płynów, występują zaburzenia w stężeniu elektrolitów w organizmie (głównie małe stężenie potasu).

Czy Pikopil wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Mogą wystąpić zawroty głowy lub zasłabnięcie, zazwyczaj podczas oddawania stolca lub z powodu bólu brzucha związanego z zaparciem. Jeśli pacjent ma takie objawy, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Pikopil?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności po pierwszym otwarciu pojemnika z kroplami wynosi 12 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Pikopil - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Pikopil - powiązane artykuły

Postępowanie należy zacząć od leków działających najłagodniej. Zobacz produkty na zaparcia dostępne bez recepty mogą być lekami lub wyrobami medycznymi.

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem