LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Pangrol (Pancreatin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Pangrol 10 000 (OTC) kapsułki 10000 j. Ph.Eur. lipazy 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
23,00
Cena
100% (zł):
23,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pangrol 10 000 (OTC) kapsułki 10000 j. Ph.Eur. lipazy 50 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
43,00
Cena
100% (zł):
43,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pangrol 25 000 (OTC) kapsułki 25000 j. Ph.Eur. lipazy 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
43,00
Cena
100% (zł):
43,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pangrol

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Berlin-Chemie AG

Co zawiera Pangrol?

Lek Pangrol występuje w postaci kapsułek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne bez recepty.

  • Pangrol 10 000
    1 kapsułka Pangrol 10 000 zawiera minitabletki odporne na działanie soku żołądkowego zawierające sproszkowaną trzustkę wieprzową o aktywności: 10 000 j. Ph.Eur. lipazy, 9000 j. Ph.Eur. amylazy i 500 j. Ph.Eur. proteazy. Lek zawiera żółcień chinolinową i indygotynę - może powodować reakcje alergiczne.
  • Pangrol 25 000
    1 kapsułka Pangrol 25 000 zawiera minitabletki odporne na działanie soku żołądkowego zawierające sproszkowaną trzustkę wieprzową o aktywności: 25 000 j. Ph.Eur. lipazy, 22 500 j. Ph.Eur. amylazy i 1250 j. Ph.Eur. proteazy. Lek zawiera żółcień chinolinową i indygotynę - może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa Pangrol?

Pankreatyna zawiera enzymy trzustkowe pochodzenia zwierzęcego: lipazę - rozkładającą tłuszcze, amylazę - rozkładającą skrobię oraz proteazy - powodujące rozpad białek.

Kiedy stosować Pangrol?

Lek Pangrol stosuje się jako uzupełnienie enzymów trzustkowych u osób z zaburzeniami trawienia wynikającymi z braku lub niedostatecznego wydzielania i (lub) działania enzymów trzustkowych w dwunastnicy. Takie zaburzenia mogą np. wystąpić w następujących okolicznościach:
- przewlekłe zapalenie trzustki niezależnie od przyczyny (na tle alkoholowym, urazowym, autoimmunologicznym, polekowym, zwapnienia tropikalnego, samoistnego);
- swoistej nieprawidłowej czynności trzustki (mukowiscydoza);
- zwężenie przewodu trzustkowego spowodowanego np. przez chorobę nowotworową lub kamienie żółciowe;
- zaburzenia wątroby i dróg żółciowych;
- przebyta operacja trzustki lub wycięcie trzustki i dwunastnicy;
- przyspieszony pasaż jelitowy po przebytej operacji żołądka i jelit, na skutek stresu lub chorób zapalnych jelit;
- spożywanie ciężkostrawnych pokarmów roślinnych, tłuszczów lub pokarmów, do których układ trawienny nie jest przyzwyczajony, prowadzącego do pogorszenia wchłaniania substancji odżywczych i zaburzeń trawienia z towarzyszącą utratą apetytu, odbijaniem się, odruchami wymiotnymi i biegunką (niestrawność);
- choroba trzewna;
- choroba zapalna jelit (zwłaszcza choroby Crohna);
- cukrzyca;
- zespół nabytego braku odporności (AIDS);
- zespół Shwachmana;
- zespół Sjögrena.
Lek Pangrol można stosować u osób dorosłych (w tym także osób w podeszłym wieku) i dzieci.

Jak stosować Pangrol?

Lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.
Dawkowanie zależy od stopnia nasilenia zaburzeń trawienia. Może być konieczne przyjmowanie większych dawek. Zwiększenie dawkowania wymaga uprzedniej konsultacji z lekarzem, a jego celem powinno być uzyskanie poprawy w odniesieniu do objawów (np. stolców tłuszczowych, bólu żołądka). Nie należy przekraczać dobowej dawki 15 000-20 000 jednostek lipazy na kg masy ciała.

Dawkowanie kapsułek Pangrol 10 000
  • Dorośli
    Zalecana dawka to 2-4 kapsułki leku Pangrol 10 000 na każdy posiłek (co odpowiada od 20 000 do 40 000 j. Ph. Eur. lipazy).
  • Dzieci
    Dawkowanie leku Pangrol 10 000 u dzieci ustala lekarz.
    W mukowiscydozie Pangrol 10 000 można stosować u dorosłych i dzieci o masie ciała od 10 kg. O ile lekarz nie zaleci innego dawkowania, pacjenci z mukowiscydozą o masie ciała od 10 kg powinni przyjmować od 1 do 2 kapsułek leku Pangrol 10 000 na posiłek (odpowiednik 10 000-20 000 j. Ph Eur. lipazy na posiłek). Lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki w zależności od masy ciała i nasilenia objawów. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki 15 000-20 000 jednostek lipazy na kg masy ciała na dobę.
Dawkowanie kapsułek Pangrol 25 000
  • Dorośli
    Zalecana dawka to 1 kapsułka leku Pangrol 25 000 na każdy posiłek (co odpowiada od 25 000 j. Ph. Eur. lipazy).
  • Dzieci
    Dawkowanie leku Pangrol 25 000 u dzieci ustala lekarz.
    W mukowiscydozie Pangrol 25 000 można stosować u dorosłych i dzieci o masie ciała od 25 kg. O ile lekarz nie zaleci innego dawkowania, pacjenci z mukowiscydozą o masie ciała od 25 kg powinni przyjmować od 1 do 2 kapsułek leku Pangrol 25 000 na posiłek (odpowiednik 25 000-50 000 j. Ph Eur. lipazy na posiłek). Lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki w zależności od masy ciała i nasilenia objawów. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki 15 000-20 000 jednostek lipazy na kg masy ciała na dobę.
  • Czas stosowania
    Długość leczenia zależy od przebiegu choroby i jest ustalana przez lekarza.
Sposób podawania

Kapsułki należy połykać w całości w trakcie posiłku, popijając dużą ilością wody. Pacjenci, którzy nie chcą połykać kapsułki w całości, mogą otworzyć ją nad odpowiednim pojemnikiem (np. szklanką), i połknąć w całości tylko zawartość kapsułki z niewielką ilością płynu. Należy uważać, żeby połknąć tabletki w całości, ponieważ na skutek żucia skuteczność leku może zostać ograniczona a enzymy uwolnione w jamie ustnej mogą spowodować uszkodzenia śluzówki jamy ustnej.

Kiedy Pangrol nie może być stosowany?

Leku Pangrol nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (pankreatynę wieprzową), mięso wieprzowe lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Pangrol u pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki i ostrymi napadami w przebiegu przewlekłego zapalenia trzustki, w fazie zaostrzenia choroby.
Sporadyczne podawanie leku Pangrol jest właściwe w fazie ustępowania choroby, w trakcie rozszerzania diety doustnej, jeżeli występują cechy utrzymywania się zaburzeń czynności trzustki.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pangrol?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po upływie 7-14 dni, należy skontaktować się z lekarzem. Należy skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów wskazujących na niedrożność jelit (np. ból brzucha, brak czynności jelit, nudności, wymioty). Jakiekolwiek nietypowe objawy ze strony brzucha lub żołądka i jelit, lub zmiany dotychczasowych objawów powinny być zbadane przez lekarza w celu wykluczenia uszkodzenia jelit (dotyczy to zwłaszcza pacjentów przyjmujących ponad 10 000 j. Ph. Eur. lipazy na kg masy ciała na dobę). Lek zawiera czynne enzymy, które w przypadku uwolnienia w jamie ustnej, np. poprzez żucie, mogą prowadzić do uszkodzenia (owrzodzeń) śluzówki jamy ustnej - należy przestrzegać zasad właściwego przyjmować leku.

Jak stosować Pangrol z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Pankreatyna może zmniejszać wchłanianie kwasu foliowego z przewodu pokarmowego - u pacjentów przyjmujących pankreatynę może być konieczne podawanie dodatkowych ilości kwasu foliowego. Równoczesne przyjmowanie pankreatyny może osłabiać działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych: akarbozy i miglitolu.

Czy można stosować Pangrol w ciąży i okresie karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią nie powinna przyjmować leku Pangrol, jeżeli w opinii lekarza nie jest to bezwzględnie konieczne.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pangrol?

Bardzo rzadko mogą wystąpić: biegunka, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, ból brzucha, nudności, wymioty; reakcje alergiczne typu natychmiastowego, takie jak: wysypka skórna, pokrzywka, kichanie, łzawienie oczu, skurcz oskrzeli, duszność; reakcje alergiczne ze strony przewodu pokarmowego. U pacjentów z mukowiscydozą, po przyjęciu dużych dawek pankreatyny, opisywano występowanie zwężeń dolnych fragmentów jelita - może to prowadzić do niedrożności jelit. U pacjentów z mukowiscydozą, głównie u osób przyjmujących duże dawki enzymów trzustkowych, może dojść do zwiększonego wydalania kwasu moczowego z moczem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pangrol?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy przyjmować dużą ilość wody i zwrócić się do lekarza. Przyjęcie bardzo dużych dawek pankreatyny, zwłaszcza w przypadku pacjentów z mukowiscydozą, może prowadzić do wystąpienia zwiększonego poziomu kwasu moczowego we krwi i w moczu.

Czy Pangrol wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Pangrol nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Pangrol?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Pojemnik powinien być zamknięty. Po pierwszym otwarciu butelki lek zachowuje trwałość przez 6 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Pangrol - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem