LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Mimpara (Cinacalcet)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Mimpara (Rp) tabletki powlekane 30 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Mimpara (Rp) tabletki powlekane 60 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Mimpara (Rp) tabletki powlekane 90 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Mimpara

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Amgen Europe B.V.

Co zawiera lek Mimpara?

Lek Mimpara to tabletki w trzech dawkach, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 30 mg, 60 mg lub 90 mg cynakalcetu (w postaci chlorowodorku). Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, powinni poinformować o tym lekarza przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Mimpara?

Cynakalcet zwiększa wrażliwość receptorów wapniowych na gruczołach przytarczycowych regulujących wydzielanie parathormonu (PTH), co prowadzi do zmniejszenia wytwarzania parathormonu przez gruczoły przytarczycowe. Zmniejszenie stężenia PTH powoduje obniżenie stężenia wapnia we krwi.

Kiedy stosować lek Mimpara?

Lek Mimpara jest stosowany w leczeniu:
- wtórnej nadczynności przytarczyc u dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 3 do poniżej 18 lat z ciężką chorobą nerek, którzy wymagają dializy w celu usunięcia z krwi zbędnych produktów przemiany materii;
- hiperkalcemii (wysokie stężenie wapnia we krwi) u dorosłych pacjentów z rakiem przytarczyc lub z pierwotną nadczynnością przytarczyc, u których nie można wykonać operacji usunięcia przytarczyc.

Jak stosować lek Mimpara?

Dawkę leku Mimpara i czas leczenia ustala lekarz. Dawkowanie będzie modyfikowane na podstawie stężenia PTH i wapnia u pacjenta.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować w trakcie posiłku lub bezpośrednio po posiłku. Tabletki należy połykać w całości; nie wolno rozgryzać, kruszyć ani dzielić tabletek.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Mimpara?

W sytuacji pominięcia dawki leku należy przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Mimpara nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (cynakalcet) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować u osób z hipokalcemią (niskim stężeniem wapnia we krwi).
Leku Mimpara nie wolno stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat z rakiem przytarczyc lub pierwotną nadczynnością przytarczyc.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Mimpara?

Przed zleceniem leczenia lekiem Mimpara konieczne jest przeprowadzeniem z pacjentem wywiadu z uwzględnieniem przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz wytłumaczy pacjentowi zasady kontroli leczenia. Jeśli pacjent jest leczony na wtórną nadczynność przytarczyc, lekarz będzie monitorował stężenie wapnia przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia tym lekiem. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. W czasie stosowania leku należy poinformować lekarza o rozpoczęciu lub zaprzestaniu palenia tytoniu, ponieważ może mieć to wpływ na działanie leku Mimpara.

Jak stosować lek Mimpara z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie należy przyjmować leku Mimpara razem z etelkalcetydem.

Czy można stosować lek Mimpara w ciąży i okresie karmienia piersią?

Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią muszą omówić z lekarzem możliwość stosowania leku Mimpara w tym okresie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Mimpara?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Mimpara, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem tego leku to nudności oraz wymioty. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpią następujące objawy: obrzęk twarzy, ust, języka i gardła, który może powodować trudności w przełykaniu i oddychaniu; objawy zmniejszonego stężenia wapnia (takie jak drętwienie lub mrowienie okolicy ust, bóle lub skurcze mięśni, drgawki).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Mimpara?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Objawami przedawkowania mogą być: drętwienie lub mrowienie okolicy ust, bóle lub skurcze mięśni, drgawki.

Czy lek Mimpara wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas leczenia lekiem Mimpara mogą wystąpić zawroty głowy i drgawki - jeśli one wystąpią, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Mimpara?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Mimpara - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem