LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lyxumia (Lixisenatide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lyxumia (Rp) roztwór do wstrzykiwań 10 µg/0,2 ml 1 wstrzykiwacz 3 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
260,00
Cena
100% (zł):
260,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lyxumia (Rp) roztwór do wstrzykiwań 20 µg/0,2 ml 1 wstrzykiwacz 3 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
520,00
Cena
100% (zł):
520,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lyxumia

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sanofi Winthrop Industrie

Co zawiera Lyxumia?

Lek Lyxumia występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 10 mikrogramów lub 20 mikrogramów liksysenatydu. Lek zawiera metakrezol, który może wywoływać reakcje alergiczne.

Jak działa Lyxumia?

Liksysenatyd jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych agonistami receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1).

Kiedy stosować lek Lyxumia?

Lek Lyxumia jest stosowany u osób dorosłych z cukrzycą typu 2. Jest stosowany z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, gdy ich stosowanie nie wystarcza do kontroli stężenia cukru we krwi. Leki te to doustne leki przeciwcukrzycowe (takie jak metformina, pioglitazon, leki będące pochodnymi sulfonylomocznika) i (lub) insulina podstawowa.

Jak stosować lek Lyxumia?

Lekarz określa odpowiednią dawkę leku Lyxumia oraz czas trwania leczenia. Nie należy przerywać leczenia lekiem Lyxumia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W razie zaprzestania stosowania leku, może dojść do zwiększenia stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy wstrzykiwać w ciągu godziny poprzedzającej jakikolwiek posiłek dnia. Po wybraniu najbardziej odpowiadającej pory spożywania posiłku, zaleca się podawać lek przed tym samym posiłkiem każdego dnia. Wstrzyknięcia mogą być wykonywane samodzielnie przez pacjenta po przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę jak należy prawidłowo używać wstrzykiwacza. Lek należy wstrzykiwać podskórnie w okolicy brzucha, uda lub ramienia. Należy ściśle przestrzegać zaleceń przedstawionych w instrukcji dołączonej do opakowania leku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lyxumia?

W przypadku pominięcia dawki leku można go wstrzyknąć w ciągu godziny poprzedzającej następny posiłek. Nie należy podawać dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Lyxumia nie może być stosowany?

Leku Lyxumia nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (liksysenatyd) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Lyxumia nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lyxumia?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Lyxumia konieczny jest wywiad z pacjentem oraz analiza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz podejmie decyzję czy lek może być zastosowany oraz przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Przed rozpoczęciem stosowania leku Lyxumia należy poinformować lekarza: jeśli u pacjenta występuje lub występowało w przeszłości zapalenie trzustki; jeśli u pacjenta występują ciężkie zaburzenia żołądkowe lub jelitowe takie jak choroba mięśni żołądka nazywana neuropatią trzewną, która może powodować opóźnianie opróżniania żołądka; jeśli u pacjenta wystąpi utrata płynów lub odwodnienie (np. z powodu wymiotów, nudności lub biegunki).

Jak stosować lek Lyxumia z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Lyxumia w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Lyxumia nie należy stosować w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lyxumia?

Działania niepożądane związane z leczeniem lekiem Lyxumia są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Lyxumia i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli wystąpią następujące działania niepożądane: ciężkie reakcje alergiczne (z objawami takimi jak obrzęk twarzy, języka lub gardła powodujące trudności z oddychaniem); ostre zapalenie trzustki (z objawami taki jak ciężki, nieustępujący ból brzucha, który może promieniować do pleców, a także nudności i wymioty).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lyxumia?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Zbyt duża ilość leku może spowodować nudności lub wymioty.

Czy Lyxumia wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W przypadku stosowania leku Lyxumia równocześnie z pochodnymi sulfonylomocznika lub insuliną podstawową może wystąpić nadmierne obniżenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemia), co może spowodować trudności w koncentracji, uczucie senności lub zawroty głowy - jeśli wystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać narzędzi lub maszyn.

Jak przechowywać lek Lyxumia?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przed pierwszym użyciem lek należy przechowywać w lodówce (2-8°C), nie zamrażać; przechowywać z dala od komory zamrażalnika. W trakcie używania wstrzykiwacz można stosować przez okres 14 dni, gdy jest przechowywany w temperaturze poniżej 30°C. Nie należy przechowywać wstrzykiwacza z zamocowaną igłą. Gdy wstrzykiwacz nie jest używany, należy go przechowywać z nałożoną nasadką, w celu ochrony przed światłem. Nie należy stosować leku Lyxumia, jeśli roztwór jest mętny lub zabarwiony.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lyxumia - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem