LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Letrox (Levothyroxine sodium)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci, kobiet w ciąży. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Letrox 25 (Rp) tabletki 25 µg 50 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
7,90
Cena
100% (zł):
7,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Letrox 50 (Rp) tabletki 50 µg 50 szt.
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
6,15
0,00
Cena
100% (zł):
7,14
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Letrox 75 (Rp) tabletki 75 µg 50 szt.
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
4,38
0,00
Cena
100% (zł):
7,46
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Letrox 100 (Rp) tabletki 100 µg 50 szt.
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
3,71
0,00
Cena
100% (zł):
8,53
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Letrox 125 (Rp) tabletki 125 µg 50 szt.
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
4,44
0,00
Cena
100% (zł):
10,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Letrox 150 (Rp) tabletki 150 µg 50 szt.
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
5,33
0,00
Cena
100% (zł):
11,97
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Letrox

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Berlin-Chemie AG

Co zawiera lek Letrox?

Lek Letrox to dostępne na receptę tabletki w sześciu dawkach.
1 tabletka zawiera 25 mikrogramów, 50 mikrogramów, 75 mikrogramów, 100 mikrogramów, 125 mikrogramów lub 150 mikrogramów lewotyroksyny sodowej. Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki.

Jak działa lek Letrox?

Substancją czynną leku jest lewotyroksyna sodowa, która jest syntetycznym hormonem tarczycy o takim samym działaniu jak hormon tarczycy występujący naturalnie w organizmie.

Kiedy stosować lek Letrox?

Lek Letrox jest stosowany:
- w celu uzupełnienia niedoboru hormonów tarczycy w niedoczynności tarczycy;
- w celu zapobiegania wznowie wola tarczycy po leczeniu operacyjnym u pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy;
- w leczeniu wola o charakterze łagodnym u pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy;
- pomocniczo w leczeniu nadczynności tarczycy w skojarzeniu z tyreostatykami (lekami, które hamują czynność tarczycy) po osiągnięciu prawidłowej czynności tarczycy;
- w leczeniu nowotworów złośliwych tarczycy, szczególnie po operacji usunięcia tarczycy, w celu zahamowania wzrostu guza oraz uzupełnienia niedoboru hormonów tarczycy;
- w badaniach oceniających czynność tarczycy (test supresyjny tarczycy).
Lek Letrox jest wskazany do stosowania we wszystkich grupach wiekowych.

Jak stosować lek Letrox?

Lekarz określi dawkę dobową leku dla każdego pacjenta na podstawie oceny klinicznej i badań laboratoryjnych. Lekarz decyduje o długości trwania leczenia. Nie wolno zmieniać, przerywać ani przedwcześnie kończyć leczenia bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Całkowitą dobową dawkę leku należy przyjmować rano, na czczo (co najmniej pół godziny przed śniadaniem), popijając dużą ilością płynu, najlepiej szklanką wody. Dzieci otrzymują całkowitą dawkę dobową leku co najmniej pół godziny przed pierwszym posiłkiem. Tabletki można również rozpuścić w odpowiedniej ilości wody (10-15 ml), a powstałą w ten sposób zawiesinę należy podać z niewielką, dodatkową ilością płynu - 5-10 ml (za każdym razem tabletki muszą być rozpuszczane bezpośrednio przed podaniem).

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Letrox?

Należy regularnie przyjmować lek w zaleconej przez lekarza dawce. Jeśli pacjent kiedykolwiek przyjmie zbyt małą dawkę leku lub ją pominie, nie powinien stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy wówczas kontynuować przyjmowanie leku zgodnie z zaleceniami lekarza.

Kiedy lek Letrox nie może być stosowany?

Leku Letrox nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lewotyroksynę sodową) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Letrox?

Przed zaordynowaniem leku Letrox konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku, a także wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych. Lekarz przekaże zalecenia dotyczące kontroli leczenia. W czasie przyjmowania leku konieczne jest regularne kontrolowanie stężenia hormonów tarczycy. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza odnośnie dawkowania leku. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy samodzielnie zmieniać leku Letrox na inny lek zawierający lewotyroksynę sodową, ponieważ działanie różnych leków może się nieco różnić, mimo że zawierają tę samą substancję (taka zamiana preparatów musi być monitorowana przez lekarza).
Należy powiedzieć lekarzowi o przyjmowaniu leku Letrox, jeśli u pacjenta konieczne będzie wykonanie badania rentgenowskiego lub innego badania diagnostycznego z podaniem środka kontrastowego zawierającego jod.

Jak stosować lek Letrox z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Letrox z jedzeniem i piciem?

Nie należy przyjmować leku Letrox razem z posiłkiem, szczególnie w przypadku diety bogatej w wapń (np. mleko oraz produkty mleczne), ponieważ może to znacząco osłabiać wchłanianie lewotyroksyny. Należy poinformować lekarza jeśli w diecie pacjenta znajdują się produkty zawierające soję, ponieważ produkty takie zaburzają wchłanianie lewotyroksyny w jelitach, osłabiając w ten sposób jej skuteczność - w trakcie stosowania takiej diety oraz po jej zakończeniu może okazać się konieczne dostosowanie dawki leku Letrox przez lekarza.

Czy można stosować lek Letrox w ciąży i okresie karmienia piersią?

W czasie w ciąży należy nieprzerwanie prowadzić leczenie lekiem Letrox pod kontrolą lekarza. W okresie ciąży może być konieczne dostosowanie dawki leku. Jeśli pacjentka przyjmuje lek Letrox jednocześnie z lekami przeciwtarczycowymi stosowanymi w leczeniu nadczynności tarczycy, lekarz zaleci zaprzestanie przyjmowania leku Letrox w początkowym okresie ciąży. W okresie karmienia piersią należy kontynuować przyjmowanie leku Letrox zgodnie ze wskazaniami lekarza.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Letrox?

W pojedynczych przypadkach, gdy zalecana dawka nie jest tolerowana lub gdy lek został przedawkowany (szczególnie w przypadkach zbyt szybkiego zwiększania dawki leku na początku leczenia), mogą wystąpić typowe objawy nadczynności tarczycy - najczęściej kołatanie serca, bezsenność, ból głowy, szybka czynność serca, nerwowość oraz zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe (zwłaszcza u dzieci) - należy wówczas porozumieć się z lekarzem, który zadecyduje, czy dawkę dobową należy zmniejszyć, czy na kilka dni przerwać przyjmowanie leku do czasu, gdy działania niepożądane ustąpią. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub natychmiast udać się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala, jeśli w trakcie leczenia wystąpią reakcje alergiczne (takie jak wysypka, swędzenie, trudności z oddychaniem, duszność, obrzęk twarzy, warg, gardła lub języka).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Letrox?

W przypadku przyjęcia większej dawki leku niż zalecana, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Po przedawkowaniu mogą wystąpić objawy nadczynności tarczycy.

Czy lek Letrox wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu leku Letrox na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Letrox?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Letrox - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Letrox - powiązane artykuły

Niedziela, 1 maja 2022

Zmiana substancji pomocniczych leku Letrox (Levothyroxine sodium) Czym jest lek Letrox Komunikat producenta leku Letrox o zmienionym składzie substancji pomocniczych Zalecenia...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem