LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lafactin (Venlafaxine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lafactin (Rp) kapsułki o przedłużonym uwalnianiu twarde 37,5 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
4,39
0,00
Cena
100% (zł):
12,03
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lafactin (Rp) kapsułki o przedłużonym uwalnianiu twarde 75 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
7,49
0,00
Cena
100% (zł):
22,78
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lafactin (Rp) kapsułki o przedłużonym uwalnianiu twarde 150 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
12,78
0,00
Cena
100% (zł):
42,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lafactin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Lafactin?

Lek Lafactin jest dostępny na receptę w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu w trzech dawkach.
1 kapsułka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 37,5 mg, 75 mg lub 150 mg wenlafaksyny (w postaci chlorowodorku wenlafaksyny). Kapsułka o przedłużonym uwalnianiu uwalnia lek przez dłuższy czas niż zwykła kapsułka. Lek zawiera sacharozę, dlatego u pacjentów ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Jak działa lek Lafactin?

Wenlafaksyna należy do grupy leków przeciwdepresyjnych nazywanych inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Lek działa poprzez zwiększenie stężenia serotoniny i noradrenaliny w mózgu.

Kiedy stosować lek Lafactin?

Lek Lafactin stosuje się u dorosłych w leczeniu depresji oraz zaburzeń lękowych (takich jak: uogólnione zaburzenia lękowe, fobia społeczna oraz lęk napadowy).

Jak stosować lek Lafactin?

Lekarz określa dawkowanie zależnie od wskazań oraz ustala długość leczenia. Nie należy przerywać przyjmowania leku ani zmniejszać dawki bez uprzedniej konsultacji z lekarzem; zaprzestanie leczenia wymaga stopniowego zmniejszania dawki leku ustalonego przez lekarza.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie mniej więcej o tej samej porze, niezależnie od tego, czy lek przyjmowany jest rano czy wieczorem. Lek należy przyjmować z jedzeniem. Kapsułki należy połykać w całości, popijając płynem; nie należy ich dzielić, kruszyć, żuć ani rozpuszczać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lafactin?

Jeśli dawka leku zostanie pominięta, należy przyjąć ją zaraz po przypomnieniu sobie o tym. Jeśli zbliża się pora następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i przyjąć tylko jedną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej aby uzupełnić pominiętą dawkę.

Kiedy lek Lafactin nie może być stosowany?

Leku Lafactin nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (wenlafaksynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeśli pacjent przyjmuje jednocześnie lub przyjmował w ciągu ostatnich 14 dni jakikolwiek lek z grupy nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy (stosowany do leczenia depresji lub choroby Parkinsona).
Lek Lafactin nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lafactin?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Lafactin konieczny jest wywiad lekarski oraz sprawdzenie przez lekarza wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem tego leku. Lekarz podejmie decyzję czy lek może być zastosowany oraz przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Należy niezwłocznie poinformować lekarza lub udać się bezpośrednio do szpitala, jeśli pacjent ma myśli o samouszkodzeniu lub samobójstwie, albo depresja ulegnie nasileniu. Nie należy spożywać alkoholu podczas leczenia lekiem Lafactin.

Jak stosować lek Lafactin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Lafactin w ciąży i okresie karmienia piersią?

O możliwości zastosowania leku Lafactin u kobiet w ciąży lub kobiet karmiących piersią decyduje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lafactin?

Działania niepożądane występujące podczas terapii lekiem Lafactin opisane są w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej mogą wystąpić takie działania niepożądane, jak: zawroty głowy, ból głowy, senność, bezsenność, nudności, suchość w jamie ustnej, zaparcia, pocenie się (w tym poty nocne). Lek Lafactin może powodować objawy zaburzeń seksualnych. U pacjentów odstawiających lek Lafactin, zwłaszcza w przypadku nagłego przerwania leczenia lub zbyt szybkiego zmniejszania dawki, mogą wystąpić działania niepożądane określanw jako objawy odstawienne. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lafactin?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Lafactin wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych do czasu poznania reakcji organizmu na lek Lafactin.

Jak przechowywać lek Lafactin?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lafactin - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem