LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Kisqali (Ribociclib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Kisqali (Rpz) tabletki powlekane 200 mg 63 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Kisqali

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Europharm Ltd.

Co zawiera lek Kisqali?

Lek Kisqali to tabletki dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 200 mg rybocyklibu. Lek zawiera lecytynę sojową, dlatego pacjenci z uczuleniem na orzeszki ziemne lub soję nie mogą stosować tego leku.

Jak działa lek Kisqali?

Rybocyklib należy do grupy leków przeciwnowotworowych nazywanych inhibitorami kinaz zależnych od cyklin (CDK4 i CDK6).

Kiedy stosować lek Kisqali?

Lek Kisqali jest stosowany w leczeniu raka piersi, który jest miejscowo zaawansowany lub rozprzestrzenił się do innych części ciała (z przerzutami). Lek ten można stosować tylko wtedy, gdy na powierzchni komórek nowotworowych znajdują się receptory hormonalne i gdy komórki te nie wytwarzają dużych ilości innego receptora o nazwie HER2 (tzw. nowotwór HER2-ujemny).
Lek Kisqali jest stosowany w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy lub fulwestrantem, które stosuje się w hormonalnym leczeniu przeciwnowotworowym. Kobiety w okresie przed- lub okołomenopauzalnym będą dodatkowo otrzymywały lek zwany agonistą gonadoliberyny (LHRH).

Jak stosować lek Kisqali?

Dawkowanie leku określi lekarz. Leczenie należy kontynuować tak długo, jak to zalecił lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku.

Sposób podawania

Cykl leczenia trwa 28 dni. Lek należy przyjmować raz na dobę tylko od 1. do 21. dnia 28-dniowego cyklu. Lek należy przyjmować o tej samej porze dnia, najlepiej rano. Można go przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Tabletki należy połykać w całości; nie należy ich ssać, rozkruszać ani dzielić przed połknięciem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Kisqali?

W przypadku pominięcia dawki leku lub wystąpienia wymiotów po przyjęciu leku, należy pominąć opuszczoną dawkę leku tego dnia i przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki; należy odczekać do czasu przyjęcia kolejnej wyznaczonej dawki i zażyć lek o zwykłej porze.

Kiedy lek Kisqali nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (rybocyklib), na orzeszki ziemne albo soję lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Kisqali nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Kisqali?

Leczenie rozpocznie lekarz z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Przed wprowadzeniem leczenia lekiem Kisqali lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności dla tego leku. Lekarz będzie regularnie kontrolował stan pacjenta i reakcję na leczenie. Przed leczeniem i w trakcie leczenia u pacjenta będą wykonywane regularne badania krwi (w celu kontrolowania czynności wątroby, liczby komórek krwi i stężenia elektrolitów w organizmie). Przed leczeniem i w trakcie leczenia lekiem Kisqali u pacjenta będzie również monitorowana czynność serca, z wykonaniem badania EKG. W razie konieczności podczas leczenia zostaną przeprowadzone dodatkowe badania oceniające czynność nerek. Należy zwrócić się do lekarza w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Kisqali z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Kisqali z jedzeniem i piciem?

Podczas przyjmowania leku Kisqali nie należy spożywać grejpfrutów ani pić soku grejpfrutowego.

Czy można stosować lek Kisqali w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Kisqali może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Lekarz omówi z pacjentką ryzyko związane ze stosowaniem tego leku podczas ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym muszą mieć negatywny wynik testu ciążowego przed rozpoczęciem leczenia tym lekiem. Konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji podczas leczenia lekiem Kisqali oraz przez co najmniej 21 dni po przyjęciu ostatniej dawki leku (należy omówić z lekarzem odpowiednią metodę antykoncepcji). Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Kisqali oraz przez co najmniej 21 dni po przyjęciu ostatniej dawki leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Kisqali?

Działania niepożądane powiązane ze stosowaniem leku Kisqali są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to: zakażenia, obniżona liczba krwinek białych, ból głowy, kaszel, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, zmęczenie, wypadanie włosów oraz wysypka na skórze. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Kisqali?

W razie przyjęcia większej niż zalecona ilości tabletek lub przypadkowego przyjęcia przez inną osobę należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Kisqali wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas przyjmowania leku Kisqali mogą wystąpić takie objawy, jak zmęczenie, zawroty głowy lub zawroty głowy pochodzenia błędnikowego - należy zachować ostrożność prowadząc pojazdy lub obsługując maszyny podczas leczenia tym lekiem.

Jak przechowywać lek Kisqali?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Kisqali - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem