LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Kineret (Anakinra)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Kineret (Rpz) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 100 mg/0,67 ml 7 amp.-strzyk. 0,67 ml z podziałką
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Kineret

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Swedish Orphan Biovitrum AB

Co zawiera lek Kineret?

Lek Kineret występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce. Lek jest dostępny na receptę.
1 ampułko-strzykawka zawiera 100 mg anakinry.

Jak działa lek Kineret?

Anakinra należy do grupy leków nazywanych inhibitorami interleukin. Jej działanie polega na neutralizowaniu działania pewnych rodzajów białek, których stężenie jest podwyższone podczas procesu zapalnego w przebiegu różnych chorób.

Kiedy stosować lek Kineret?

Lek Kineret jest stosowany w leczeniu:
- reumatoidalnego zapalenia stawów;
- COVID-19 u pacjentów z zapaleniem płuc potrzebujących dodatkowego tlenu i narażonych na ryzyko niewydolności płuc;
- zespołów gorączek okresowych: okresowych zespołów zależnych od kriopiryny (noworodkowej zapalnej choroby wieloukładowej, zespołu Muckle'a-Wellsa, zespołu rodzinnej zimnej pokrzywki) oraz rodzinnej gorączki śródziemnomorskiej;
- choroby Stilla, w tym postaci układowej młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów i choroby Stilla u dorosłych.

Jak stosować lek Kineret?

Lekarz określa potrzebną dawkę leku Kineret oraz ustala jak długo będzie trwało leczenie.

Sposób podawania

Lek Kineret jest podawany we wstrzyknięciach podskórnych. Lekarz zadecyduje o możliwości samodzielnego wstrzykiwania leku; będzie to możliwe po specjalnym przeszkoleniu przeprowadzonym przez lekarza lub pielęgniarkę. Instrukcja dołączona do opakowania leku zawiera zalecenia dotyczące prawidłowego podawania leku. Samodzielne wstrzyknięcia (lub wstrzykiwanie leku dziecku) należy wykonywać codziennie, o tej samej porze. Ampułko-strzykawka z lekiem jest przeznaczona wyłącznie do jednorazowego użytku. Najbardziej odpowiednie miejsca do samodzielnego wstrzyknięcia lub wstrzyknięcia leku dziecku to: brzuch (z wyjątkiem okolicy wokół pępka); górne części ud; górne, zewnętrzne obszary pośladków; zewnętrzny rejon górnych części ramion. Każdorazowo należy zmieniać miejsce wstrzyknięcia. Jeśli wstrzyknięcie wykonuje ktoś inny, lek można także podawać w tylne części ramion.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Kineret?

W przypadku pominięcia przyjęcia dawki leku należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu omówienia czasu podania kolejnej dawki.

Kiedy lek Kineret nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (anakinrę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować w przypadku uczulenia na inne produkty wytwarzane za pomocą technik DNA przy użyciu mikroorganizmu E. coli. Lek nie może być stosowany, jeśli u pacjenta występuje mała liczba białych krwinek, potwierdzona badaniem krwi.
Lek Kineret nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Lek Kineret nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży z COVID-19.
Lek Kineret nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 8 miesięcy w leczeniu okresowych zespołów zależnych od kriopiryny, rodzinnej gorączki śródziemnomorskiej i choroby Stilla.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Kineret?

Leczenie lekiem Kineret jest leczeniem specjalistycznym nadzorowanym przez lekarza doświadczonego w rozpoznawaniu i leczeniu chorób, w których lek może być stosowany. Przed rozpoczęciem leczenia konieczny jest wywiad z pacjentem, podczas którego lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz przeanalizuje dotychczasowe leczenie u każdego pacjenta i jeśli lek Kineret będzie mógł być zastosowany, przedstawi dokładne zalecenia odnośnie leczenia. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta konieczne będzie wykonanie szczepień, ponieważ w czasie podawania leku Kineret nie można stosować szczepionek zawierających żywe mikroorganizmy.

Jak stosować lek Kineret z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Kineret w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz indywidualnie omówi z pacjentką, czy możliwe będzie zastosowanie leku Kineret, jeśli jest w ciąży lub karmi piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Kineret?

Działania niepożądane występujące podczas terapii lekiem Kineret są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli wystąpią jakiekolwiek z następujących objawów niepożądanych leku: ciężkie zakażenie, np. zapalenie płuc lub zakażenia skóry (objawy mogą obejmować uporczywą wysoką gorączkę, dreszcze, kaszel, ból głowy i zaczerwienienie i bolesność skóry); ciężkie reakcje alergiczne (z takimi objawami jak: obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności z połykaniem lub oddychaniem, nagłe uczucie szybkiego tętna lub pocenia się, swędząca skóra lub wysypka).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Kineret?

W razie przypadkowego wstrzyknięcia dawki leku Kineret większej niż zalecana należy skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Kineret?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w lodówce (w temperaturze 2-8°C); nie zamrażać. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Ampułko-strzykawkę, która została wyjęta z lodówki i osiągnęła temperaturę pokojową (do 25°C), należy zużyć w ciągu 12 godzin lub wyrzucić. Przed podaniem leku należy odczekać 30 minut, aby ampułko-strzykawka ogrzeje się do temperatury pokojowej; nie wolno stosować innych metod ogrzewania leku. Nie należy używać ampułko-strzykawki, jeśli roztwór jest przebarwiony lub mętny oraz gdy obecne są cząstki inne niż półprzezroczyste lub białe.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Kineret - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Kineret - powiązane artykuły

Czwartek, 16 czerwca 2022

Lista refundacyjna lipiec 2022 – informacje ogólne Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany dopłat pacjenta do leków Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany na liście...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem