LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Jardiance (Empagliflozin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Jardiance (Rp) tabletki powlekane 10 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
51,89
0,00
Cena
100% (zł):
172,95
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Jardiance (Rp) tabletki powlekane 10 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
225,00
Cena
100% (zł):
225,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Jardiance

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Boehringer Ingelheim International GmbH

Co zawiera lek Jardiance?

Lek Jardiance występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg empagliflozyny. Lek zawiera laktozę i w związku z tym pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją niektórych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Jardiance?

Empagliflozyna jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT2). Działanie empagliflozyny polega na blokowaniu specyficznego białka zwanego SGLT2 w nerkach, co powoduje usuniecie z moczem glukozy, sodu i wody z organizmu.

Kiedy stosować lek Jardiance?

Lek Jardiance jest stosowany w leczeniu:
- cukrzycy typu 2 u osób dorosłych i dzieci w wieku 10 lat i starszych, której nie da się opanować przy stosowaniu tylko diety i ćwiczeń fizycznych (lek Jardiance może być stosowany jako jedyny lek lub z innymi lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy);
- niewydolności serca u osób dorosłych z objawami zaburzeń czynności serca;
- przewlekłej choroby nerek u osób dorosłych.

Jak stosować lek Jardiance?

Dawkowanie leku Jardiance dla poszczególnych chorób i czas stosowania ustala lekarz. Nie należy przerywać przyjmowania leku Jardiance bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. U osób z cukrzycą typu 2 po przerwaniu przyjmowania leku może zwiększyć się stężenie cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek można przyjmować razem z posiłkiem lub bez posiłku. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, należy starać się przyjmować lek mniej więcej o tej samej porze.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Jardiance?

Postępowanie w razie pominięcia dawki leku zależy od czasu, który pozostał do przyjęcia kolejnej dawki. Jeżeli do przyjęcia kolejnej dawki pozostało 12 godzin lub więcej, należy przyjąć tabletkę natychmiast po przypomnieniu sobie a następną dawkę przyjąć o zwykłej porze. Jeżeli do przyjęcia kolejnej dawki pozostało mniej niż 12 godzin, należy opuścić pominiętą dawkę a następną dawkę przyjąć o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Jardiance nie może być stosowany?

Leku Jardiance nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (empagliflozynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Jardiance nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat w leczeniu cukrzycy typu 2.
Lek Jardiance nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat w leczeniu niewydolności serca lub w leczeniu przewlekłej niewydolności nerek.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Jardiance?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Jardiance lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i zadecyduje czy można rozpocząć leczenie. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecane dla poszczególnych schorzeń. Co pewien czas należy skonsultować się z lekarzem w celu kontroli leczenia. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, gdy w trakcie leczenia lekiem Jardiance u pacjenta wystąpią objawy świadczące o powikłaniu nazywanym kwasicą ketonową (przed rozpoczęciem leczenia lekarza opisze objawy tego powikłania oraz objaśni, kiedy występują one częściej). Jeśli u pacjenta wystąpi zespół objawów zakażenia, zwanego martwiczym zapaleniem powięzi krocza lub zgorzelą Fourniera, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby rozpocząć właściwe jego leczenie. Podczas leczenia cukrzycy ważne jest dalsze stosowanie diety i planu ćwiczeń fizycznych zgodnie z zaleceniami lekarza oraz regularne kontrolowanie stanu stóp i przestrzeganie zaleceń dotyczących pielęgnacji stóp.

Jak stosować lek Jardiance z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Jardiance w ciąży i okresie karmienia piersią?

Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią, przypuszczające, że mogą być w ciąży lub planujące mieć dziecko, przed rozpoczęciem stosowania tego leku powinny skontaktować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Jardiance?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas stosowania leku Jardiance, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeśli podczas leczenia lekiem Jardiance wystąpi jakiekolwiek z następujących działań niepożądanych: ciężka reakcja alergiczna (obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, języka lub gardła, które mogą prowadzić do trudności z oddychaniem lub połykaniem); kwasica ketonowa (szybka utrata masy ciała, nudności lub wymioty, ból brzucha, silne pragnienie, szybkie i głębokie oddechy, splątanie, niezwykła senność lub zmęczenie, słodki zapach oddechu, słodki lub metaliczny posmak w ustach, zmiana zapach moczu lub potu); martwicze zapalenie powięzi krocza (ból, wrażliwość na dotyk, zaczerwienienie lub obrzęk zewnętrznych narządów płciowych albo okolicy między narządami płciowymi a odbytem, z jednoczesną gorączką lub ogólnie złym samopoczuciem).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Jardiance?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala.

Czy lek Jardiance wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Jardiance wywiera niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie tego leku w skojarzeniu z lekami z grupy pochodnych sulfonylomocznika lub insuliną może powodować zbyt duże obniżenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemię), co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli podczas przyjmowania leku Jardiance pojawią się zawroty głowy, nie należy prowadzić pojazdów ani używać żadnych narzędzi lub maszyn.

Jak przechowywać lek Jardiance?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek ten nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Jardiance - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Jardiance - powiązane artykuły

Piątek, 22 marca 2024

Nowa lista refundacyjna od 1 kwietnia 2024 r. - nowości na liście aptecznej Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2024 r.– informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1...

Więcej »
Wtorek, 11 października 2022

Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie interpretacji wskazań refundacyjnych niektórych leków w leczeniu chorób przewlekłych Na początku października ukazał się bardzo ważny Komunikat...

Więcej »
Poniedziałek, 27 czerwca 2022

Lista produktów zagrożonych brakiem dostępności na dzień 1 lipca 2022 dłuższa o 3 pozycje. Produkty znajdujące się na liście nie mogą być wywożone za granicę. Czym jest wykaz leków...

Więcej »
Piątek, 15 kwietnia 2022

Majowa lista refundacyjna - zobacz zmiany Majowa lista refundacyjna – informacje ogólne Majowa lista refundacyjna – zmiany dopłat pacjenta do leków Majowa lista...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem