LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ginkofar (Ginkgo biloba)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ginkofar (OTC) tabletki powlekane 40 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
30,00
Cena
100% (zł):
30,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ginkofar

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Biofarm Sp. z o.o.

Co zawiera Ginkofar?

Lek Ginkofar występuje w postaci tabletek i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka powlekana zawiera 40 mg suchego wyciągu z liści miłorzębu japońskiego, w tym 22-27% ginkgoflawonoglikozydów, 5-7% laktonów terpenowych (w tym 2,8-3,4% ginkgolidów A, B i C oraz 2,6-3,2% bilobalidu) oraz nie więcej niż 5 ppm kwasów ginkgolowych. Lek zawiera laktozę i glukozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość glukozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Jak działa Ginkofar?

Wyciąg z liści miłorzębu japońskiego poprawia przepływ krwi w mózgu, rozszerza naczynia krwionośne i zapobiega agregacji płytek. Za substancje czynne wyciągu uważa się glikozydy flawonowe, ginkgolidy oraz bilobalid.

Kiedy stosować Ginkofar?

Lek Ginkofar stosuje w celu poprawy zdolności poznawczych u osób starszych (osłabienie pamięci i sprawności umysłowej związane z wiekiem) oraz w celu poprawy jakości życia w łagodnej demencji.

Jak stosować Ginkofar?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować większych dawek niż zalecane.

  • Dorośli
    Zalecana dawka to 3 razy na dobę po 2 tabletki leku Ginkofar. Dawka dobowa wynosi 6 tabletek Ginkofar.
    Leczenie powinno trwać przynajmniej 8 tygodni. Jeżeli nastąpiło pogorszenie objawów lub po 3 miesiącach stosowania leku nie następuje poprawa, należy zwrócić się do lekarza. Po 3 miesiącach należy poradzić się lekarza, czy powinno się kontynuować leczenie.
  • Dzieci i młodzież
    Leku Ginkofar nie należy stosować u dzieci i młodzieży.
Sposób podawania

Tabletki przyjmuje się po posiłku, popijając płynem.

Kiedy Ginkofar nie może być stosowany?

Leku Ginkofar nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (wyciąg z liści miłorzębu japońskiego) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować u kobiet w ciąży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ginkofar?

Jeśli po upływie 3 miesięcy nie nastąpiła poprawa lub objawy nasilą się, należy skontaktować się z lekarzem. Przed rozpoczęciem stosowania leku Ginkofar należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, jeśli u pacjenta występuje zwiększona skłonność do krwawień (lek może wydłużać czas krwawienia). Należy zachować ostrożność u pacjentów z padaczką, gdyż nie można wykluczyć pojawienia się kolejnych napadów podczas przyjmowania leku. Przed zabiegiem operacyjnym należy poinformować lekarza lub stomatologa o stosowaniu leku. Zaleca się przerwać stosowanie leku Ginkofar przynajmniej 3-4 dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym lub stomatologicznym, takim jak np. wyrywanie zęba. Leku Ginkofar nie należy stosować równocześnie z napojami alkoholowymi.

Jak stosować Ginkofar z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
W szczególności należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjent regularnie przyjmuje leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna lub pochodne kumaryny), leki przeciwpłytkowe (klopidogrel, kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne), ponieważ jednoczesne ich stosowanie może zwiększać ryzyko krwawień. Jeśli pacjent przyjmuje: efawirenz, nifedypinę, talinolol, dabigatran, należy skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

Czy można stosować Ginkofar w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Ginkofar jest przeciwwskazany do stosowania podczas ciąży, ze względu na ryzyko zwiększonej skłonności do krwawień. Leku Ginkofar nie zaleca się stosować w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ginkofar?

Bardzo często może wystąpić ból głowy. Często: zawroty głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunka, bóle brzucha, nudności, wymioty). Ponadto mogą wystąpić: krwawienie z poszczególnych narządów (oczu, nosa, krwotok z przewodu pokarmowego i naczyń mózgowych), reakcje uczuleniowe, alergiczne reakcje skórne (rumień, obrzęk, świąd i wysypka). Ryzyko krwawień zwiększa się w przypadku jednoczesnego stosowania leku Ginkofar i leków przeciwpłytkowych lub przeciwzakrzepowych.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ginkofar?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy Ginkofar wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Brak danych dotyczących wpływu leku Ginkofar na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Ginkofar?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ginkofar - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Ginkofar - powiązane artykuły

Preparaty stosowane w celu poprawy pamięci i koncentracji można stosować doraźnie w łagodnych dolegliwościach.

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem