LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Firazyr (Icatibant)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Firazyr (Rp) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 30 mg 1 amp.-strzyk. 3 ml
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
2433,07
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Firazyr

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Takeda Pharmaceuticals International AG Ireland Branch

Co zawiera lek Firazyr?

Lek Firazyr występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce. Lek jest dostępny na receptę.
1 ampułko-strzykawka zawiera 30 mg ikatybantu (w postaci octanu).

Jak działa lek Firazyr?

W przebiegu dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego dochodzi do zwiększenia stężenia we krwi substancji o nazwie bradykinina, co prowadzi do wystąpienia objawów takich jak obrzęk, ból, nudności i biegunka. Ikatybant blokuje aktywność bradykininy i w ten sposób przerywa rozwój objawów napadu dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego.

Kiedy stosować lek Firazyr?

Lek Firazyr jest przeznaczony do leczenia objawów dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego (HAE) u pacjentów dorosłych oraz młodzieży i dzieci w wieku powyżej 2 lat.

Jak stosować lek Firazyr?

Lekarz określi dokładną dawkę leku oraz ustali częstość jego stosowania.

Sposób podawania

Lek należy podawać podskórnie jak najszybciej po zauważeniu napadu obrzęku naczyniowego. Pierwsza dawka leku jest zawsze wstrzykiwana przez lekarza lub pielęgniarkę. Lek Firazyr może być podawany samodzielnie, ale przed samodzielnym wstrzyknięciem leku lub przed podaniem leku przez opiekuna, pacjent lub opiekun musi być przeszkolony w wykonywaniu wstrzyknięć podskórnych. Należy zapoznać się z instrukcją podawania leku i przestrzegać zaleceń w niej zawartych. Miejscem wstrzyknięcia powinien być fałd skóry na brzuchu, około 5-10 cm poniżej pępka, po dowolnej stronie. Miejsce wstrzyknięcia powinno znajdować się w odległości co najmniej 5 cm od jakichkolwiek blizn. Nie należy wstrzykiwać leku w miejsca skóry z wybroczynami, obrzękami lub bolesne. Każda ampułko-strzykawka może być użyta tylko raz.

Kiedy lek Firazyr nie może być stosowany?

Lek Firazyr nie może być podawany pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ikatybant) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Firazyr nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 2 lat lub ważących mniej niż 12 kg.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Firazyr?

Przed zleceniem stosowania leku Firazyr lekarz wykluczy przeciwwskazania dotyczące tego leku. Ważne jest podanie leku Firazyr jak najszybciej po zauważeniu napadu obrzęku naczynioruchowego. Jeśli po przyjęciu tego leku objawy ataku dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego nasilają się, należy niezwłocznie powiadomić o tym lekarza. Pacjent z napadem w obrębie krtani, przyjmujący lek samodzielnie lub wstrzykiwany przez opiekuna, powinien jak najszybciej zgłosić się po pomoc lekarską. Jeśli po jednorazowym wstrzyknięciu leku Firazyr samodzielnym lub przez opiekuna objawy nie ustąpiły, należy zgłosić się do lekarza w celu otrzymania następnego wstrzyknięcia leku. Dorośli pacjenci mogą otrzymać dwa dodatkowe wstrzyknięcia leku w okresie 24 godzin. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować lek Firazyr z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można podać lek Firazyr w ciąży i okresie karmienia piersią?

Decyzję o zastosowaniu leku Firazyr u kobiet w ciąży podejmuje lekarz. Pacjentka nie powinna karmić piersią przez 12 godzin po przyjęciu tego leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po podaniu leku Firazyr?

Działania niepożądane obserwowane w trakcie lub po podaniu leku Firazyr są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Praktycznie u wszystkich pacjentów otrzymujących lek Firazyr występuje reakcja w miejscu wstrzyknięcia (objawiająca się jako podrażnienie, obrzęk, ból, świąd, zaczerwienienie skóry i uczucie pieczenia) - działania te są zazwyczaj łagodne i ustępują bez konieczności stosowania dodatkowego leczenia. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Firazyr wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Pacjenci, u których występuje uczucie zmęczenia lub zawroty głowy w wyniku napadu dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego lub po zastosowaniu leku Firazyr, nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Firazyr?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Nie zamrażać. Leku nie należy podawać, jeśli roztwór jest mętny, zawiera cząstki stałe lub gdy jego zabarwienie ulegnie zmianie.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Firazyr - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem