LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Elidel (Pimecrolimus)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Elidel (Rp) krem 10 mg/g 1 tuba 15 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
93,00
Cena
100% (zł):
93,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Elidel (Rp) krem 10 mg/g 1 tuba 30 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
133,00
Cena
100% (zł):
133,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Elidel

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Mylan Healthcare Sp. z o.o.

Co zawiera Elidel?

Lek Elidel występuje w postaci kremu na skórę i jest dostępny na receptę.
1 g kremu zawiera 10 mg pimekrolimusa. Lek zawiera alkohol cetylowy i alkohol stearylowy - może powodować kontaktowe zapalenie skóry. Lek zawiera glikol propylenowy - może powodować podrażnienie skóry.

Jak działa Elidel?

Pimekrolimus jest lekiem przeciwzapalnym. Lek Elidel zmniejsza stan zapalny i świąd skóry.

Kiedy stosować Elidel?

Lek Elidel jest stosowany w leczeniu pacjentów w wieku od 2 lat z łagodnym lub umiarkowanym atopowym zapaleniem skóry, gdy nie zaleca się miejscowego stosowania glikokortykosteroidów lub nie jest ono możliwe. Przypadki te mogą być następujące: nietolerancja miejscowo stosowanych glikokortykosteroidów; brak reakcji na stosowane miejscowo glikokortykosteroidy; stosowanie na skórę twarzy i szyi, gdzie długotrwałe przerywane leczenie glikokortykosteroidami może być niewłaściwe.

Jak stosować Elidel?

Lekarz ustala czas leczenia, sposób stosowania leku oraz termin wizyt kontrolnych. Należy dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza.

Sposób podawania

Cienką warstwę kremu należy nałożyć na miejsca na skórze, gdzie występuje atopowe zapalenie skóry. Delikatnie i całkowicie wetrzeć krem w skórę. Należy uważać, aby krem nie dostał się do nosa, jamy ustnej lub do oka. Jeśli krem dostanie się w te miejsca, należy go natychmiast usunąć i przemyć miejsce wodą. Miejsc leczonych lekiem Elidel nie należy przykrywać opatrunkiem lub owijać bandażem. Po każdorazowym zastosowaniu kremu należy umyć ręce, chyba że ręce są miejscem leczonym. Bezpośrednio po zastosowaniu leku nie należy kąpać się, brać prysznica lub pływać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Elidel?

W przypadku pominięcia dawki kremu, należy go zastosować jak najszybciej, a następnie kontynuować zalecone dawkowanie.

Kiedy Elidel nie może być stosowany?

Leku Elidel nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (pimekrolimus) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Elidel nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Elidel?

Przed przepisaniem leku Elidel lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem i podejmie decyzję o jego zastosowaniu, a także ustali zalecenia w trakcie jego stosowania. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Lek Elidel nie może być stosowany na zakażone zmiany na skórze - jeśli w czasie jego stosowania pojawią się jakiekolwiek zmiany w wyglądzie skóry świadczące o zakażeniu, należy powiadomić o tym lekarza. W przypadku wystąpienia obrzęku węzłów chłonnych podczas stosowania leku Elidel, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Podczas stosowania leku należy unikać nadmiernego narażenia skóry na światło słoneczne, lampy słoneczne i łóżka samoopalające. Jeśli bezpośrednio po zastosowaniu kremu pacjent będzie przebywał na dworze, powinien osłaniać skórę odpowiednim ubraniem i stosować odpowiednie kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym oraz maksymalnie ograniczyć czas przebywania na słońcu. Pacjenci stosujący lek Elidel powinni poinformować lekarza zlecającego leczenie światłem o jego stosowaniu, ponieważ lek Elidel nie powinien być stosowany w czasie leczenia światłem. W czasie leczenia lekiem Elidel w krótkim czasie po spożyciu alkoholu może wystąpić nagłe uderzenie gorąca, wysypka, uczucie pieczenia, swędzenie lub obrzęk skóry.

Jak stosować Elidel z innymi lekami lub kosmetykami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.
W czasie leczenia kremem Elidel można stosować środki zmiękczające - należy je nakładać bezpośrednio po zastosowaniu leku Elidel.

Czy można stosować Elidel w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o zastosowaniu leku Elidel u kobiet w ciąży lub kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Elidel?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Elidel są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Elidel?

W razie przypadkowego połknięcia leku (szczególnie przez dziecko) należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać Elidel?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po pierwszym otwarciu tuby lek może być stosowany przez 12 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Elidel - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem