LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

EMLA Plaster (Lidocaine + Prilocaine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
EMLA Plaster (OTC) plaster leczniczy 25 mg + 25 mg 2 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
48,00
Cena
100% (zł):
48,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

EMLA Plaster

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aspen Pharma Trading Ltd.

Co zawiera EMLA Plaster?

Lek EMLA Plaster występuje w postaci plastrów na skórę i jest dostępny bez recepty.
1 plaster leczniczy o powierzchni około 10 cm2 zawiera 25 mg lidokainy i 25 mg prylokainy. Lek zawiera hydroksystearynian makrogologlicerolu, który może powodować reakcje skórne.

Jak działa EMLA Plaster?

Lek EMLA Plaster zawiera dwa środki miejscowo znieczulające: lidokainę i prylokainę. Działanie leku polega na krótkotrwałym zniesieniu czucia w powierzchownych warstwach skóry.

Kiedy stosować lek EMLA Plaster?

Lek EMLA Plaster może być stosowany u dorosłych, młodzieży i dzieci do znieczulania skóry przed:
- wkłuciem igły w skórę (np. podczas wykonywania zastrzyku lub pobierania krwi do badań);
- drobnymi zabiegami chirurgicznymi na skórze.

Jak stosować lek EMLA Plaster?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
    Plaster przykleja się na skórę (lekarz, farmaceuta lub pielęgniarka powiedzą pacjentowi, w którym miejscu należy przykleić plaster). Plaster zdejmuje się bezpośrednio przed rozpoczęciem zabiegu. Zwykle stosowana dawka u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat wynosi jeden lub więcej plastrów. U dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat należy naklejać plaster co najmniej 60 minut przed planowanym czasem wykonania zabiegu; nie należy nakładać plastra 5 godzin przed zabiegiem lub wcześniej.
  • Dzieci
    Stosowanie na skórę przed drobnymi zabiegami (takimi jak wkłucie igły lub drobne zabiegi chirurgiczne na skórze)
    Noworodki i niemowlęta w wieku od 0 do 2 miesięcy: 1 plaster na wybrany obszar skóry; czas stosowania - 1 godzina, nie dłużej. Tylko jedna dawka pojedyncza powinna być stosowana w dowolnym okresie 24-godzinnym. Rozmiar plastra czyni go mniej przydatnym do stosowania na niektórych częściach ciała noworodków i niemowląt.
    Niemowlęta w wieku od 3 do 11 miesięcy: do 2 plastrów na wybrany obszar skóry; czas stosowania - w przybliżeniu 1 godzina, maksymalnie 4 godziny.
    Dzieci w wieku od 1 do 5 lat: do 10 plastrów na wybrany obszar skóry; czas stosowania - w przybliżeniu 1 godzina, maksymalnie 5 godzin.
    Dzieci w wieku od 6 do 11 lat: do 20 plastrów na wybrany obszar skóry; czas stosowania - w przybliżeniu 1 godzina, maksymalnie 5 godzin.
    U niemowląt i dzieci w wieku powyżej 3 miesięcy w dowolnym okresie 24-godzinnym mogą być stosowane maksymalnie 2 dawki, w odstępach co najmniej 12-godzinnych.
    Lek EMLA Plaster może być stosowany u dzieci z atopowym zapaleniem skóry, lecz czas stosowania wynosi w tym przypadku nie więcej niż 30 minut.
    Stosowanie na skórę przed usuwaniem zmian brodawkowatych typu mięczaka
    Lek EMLA Plaster może być stosowany u dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Zwykle stosowana dawka zależy od wieku dziecka i jest stosowana przez 30 do 60 minut (30 minut, jeżeli pacjent ma atopowe zapalenie skóry). Lekarz, pielęgniarka lub farmaceuta powie pacjentowi, ile plastrów należy użyć.
Sposób podawania

Jeżeli jest to konieczne, przed przyklejeniem plastra należy usunąć owłosienie skóry w danej okolicy. Należy upewnić się, czy powierzchnia skóry, która ma zostać znieczulona jest czysta i sucha. Należy ucisnąć mocno brzegi plastra, aby zapewnić dobre przyleganie plastra do skóry; nie należy przyciskać środkowej części plastra. Lek należy stosować co najmniej 1 godzinę przed zabiegiem (z wyjątkiem pacjentów z atopowym zapaleniem skóry). Plastra nie wolno przecinać ani dzielić na mniejsze fragmenty.

Kiedy lek EMLA Plaster nie może być stosowany?

Leku EMLA Plaster nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (lidokainę i prylokainę), inny podobny lek miejscowo znieczulający lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku EMLA Plaster?

Przed zastosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem w przypadku występowania u pacjenta niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub methemoglobinemii. methemoglobinemii. Nie należy stosować leku na obszary skóry z wysypką, skaleczeniami, zadrapaniami lub innymi otwartymi ranami. Jeżeli u pacjenta występuje atopowe zapalenie skóry, wystarczające może być użycie plastra przez krótszy czas (w przypadku stosowania plastra przez czas dłuższy niż 30 minut występuje większe prawdopodobieństwo pojawienia się miejscowej reakcji skórnej). Należy unikać kontaktu leku z oczami. Gdy lek stosuje się u pacjenta przed podaniem szczepionki żywej (np. szczepionki przeciwko gruźlicy), należy pamiętać o tym, aby po przyjęciu szczepionki zgłosić się w wyznaczonym przez lekarza terminie na wizytę kontrolną w celu oceny skuteczności szczepienia. U niemowląt i noworodków w wieku poniżej 3 miesięcy powszechnie obserwowane jest przejściowe, klinicznie nieistotne zwiększenie stężenia methemoglobiny we krwi w okresie do 12 godzin po zastosowaniu leku. Skuteczność leku podczas pobierania krwi z pięty u noworodków nie została potwierdzona w badaniach klinicznych. Leku EMLA Plaster nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 miesięcy życia, które są leczone jednocześnie innymi lekami, które wpływają na barwnik krwi i mogą powodować methemoglobinemię (np. sulfonamidami). Leku EMLA Plaster nie należy stosować u noworodków urodzonych przedwcześnie.
W sytuacji przypadkowego dostania się leku do oka należy natychmiast przemyć oko letnią wodą lub roztworem soli fizjologicznej (0,9% roztworu NaCl). Należy zachować ostrożność, aby nic nie dostało się do oka do czasu powrotu czucia.

Jak stosować lek EMLA Plaster z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek EMLA Plaster w ciąży i okresie karmienia piersią?

Przed użyciem leku EMLA Plaster w czasie ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku EMLA Plaster?

Często mogą wystąpić przemijające miejscowe reakcje skórne (zblednięcie, zaczerwienienie, obrzmienie) w miejscu stosowania. Niezbyt często: pieczenie, świąd lub odczucie ciepła w miejscu stosowania. Rzadko: reakcje alergiczne (które w rzadkich przypadkach mogą doprowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego); methemoglobinemia; niewielkie punktowe krwawienie (wybroczyny) w miejscu zastosowania leku (szczególnie u dzieci z wypryskiem po dłuższym czasie działania leku); podrażnienie oczu po przypadkowym zetknięciu oczu z lekiem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku EMLA Plaster?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy lek EMLA Plaster wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie stwierdzono, aby lek EMLA Plaster upośledzał zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Jak przechowywać lek EMLA Plaster?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

EMLA Plaster - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem