LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Concerta (Methylphenidate)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Concerta (Rpw) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 18 mg 30 szt.
Refundacja
R
18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
47,99
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Concerta (Rpw) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 36 mg 30 szt.
Refundacja
R
18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,84
0,00
Cena
100% (zł):
86,24
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Concerta

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Janssen-Cilag International N.V.

Co zawiera lek Concerta?

Lek Concerta jest dostępny w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu w dwóch dawkach. Lek jest wypisywany na specjalną receptę Rpw.
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 18 mg lub 36 mg chlorowodorku metylofenidatu. Tabletka o przedłużonym uwalnianiu uwalnia lek przez dłuższy czas niż zwykła tabletka. Lek zawiera laktozę, dlatego pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją pewnych cukrów powinni omówić z lekarzem stosowanie tego leku.

Jak działa lek Concerta?

Substancja czynna leku - metylofenidat poprawia obniżoną aktywność pewnych obszarów mózgu. Lek może zwiększyć zdolność koncentracji i ograniczać zachowania impulsywne.

Kiedy stosować lek Concerta?

Lek Concerta stosuje się w leczeniu zespołu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci i młodzieży w wieku 6 lat i starszych oraz u osób dorosłych.
Lek jest stosowany wyłącznie po wypróbowaniu terapii bez zastosowania leków, takich jak doradztwo psychologiczne i terapia behawioralna.

Jak stosować lek Concerta?

Właściwą dawkę leku dla pacjenta ustala lekarz. Nie należy przerywać leczenia lekiem Concerta bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Lekarz zaleci stopniowe zmniejszanie dawki leku przed jego całkowitym odstawieniem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować raz na dobę, rano. Tabletkę należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Tabletki nie wolno żuć, dzielić ani kruszyć. Tabletkę można przyjmować w trakcie posiłku lub niezależnie od jego spożywania.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Concerta?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć tabletkę, powinien zaczekać do czasu przyjęcia kolejnej planowanej dawki leku. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej tabletki.

Kiedy lek Concerta nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metylofenidat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeśli u pacjenta stwierdzono: zaburzenia czynności tarczycy, jaskrę, guz chromochłonny nadnerczy, zaburzenia łaknienia, bardzo wysokie ciśnienie tętnicze krwi lub zwężenia naczyń krwionośnych, problemy z sercem, choroby naczyń krwionośnych mózgu, zaburzenia psychiczne. Nie stosować leku Concerta, jeśli pacjent przyjmuje leki przeciwdepresyjne o nazwie inhibitory monoaminooksydazy lub jeśli leki te były stosowane w okresie ostatnich 14 dni.
Leku Concerta nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Concerta?

Lek jest przepisywany wyłącznie przez lekarza specjalistę z zakresu zaburzeń zachowania u dzieci, młodzieży lub osób dorosłych. U osób dorosłych, które nie były wcześniej leczone, specjalista przeprowadzi badania w celu potwierdzenia, że pacjent choruje na ADHD od dzieciństwa. Przed zaordynowaniem leku Concerta konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Przed rozpoczęciem stosowania leku Concerta należy omówić z lekarzem, jeśli pacjent kiedykolwiek nadużywał lub był uzależniony od alkoholu, leków na receptę lub narkotyków. Nie należy przyjmować dawki leku większej niż przepisana pacjentowi przez lekarza. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania tego leku. Lek Concerta może dawać pozytywny wynik testów antydopingowych. Podczas stosowania leku Concerta nie wolno pić alkoholu.

Jak stosować lek Concerta z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie należy stosować metylofenidatu, jeśli pacjent przyjmuje lub przyjmował w okresie ostatnich 14 dni lek z grupy inhibitorów monoaminooksydazy stosowany w leczeniu depresji (jednoczesne stosowanie tych leków z metylofenidatem może spowodować nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi).

Czy można stosować lek Concerta w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny omówić z lekarzem ryzyko związane ze stosowaniem leku Concerta.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Concerta?

W trakcie stosowania leku Concerta mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej mogą wystąpić: bóle głowy, nerwowość lub bezsenność. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Concerta?

W razie zażycia zbyt dużej ilości leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zadzwonić na pogotowie.

Czy lek Concerta wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Concerta mogą wystąpić zawroty głowy, zaburzenia koncentracji i nieostre widzenie - jeśli pojawią się takie objawy, może być niebezpieczne wykonywanie czynności takich jak: prowadzenie pojazdu, obsługiwanie maszyn, jazda na rowerze, jazda konna czy wspinanie się na drzewa.

Jak przechowywać lek Concerta?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C. Butelkę z lekiem należy przechowywać szczelnie zamkniętą w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Concerta - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem