Dodaj do mojego indeksu leków »

Chlorheksydyny diglukonian Sage (Chlorhexidine) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Chlorheksydyny diglukonian Sage (OTC) tampon nasycony 2% 48 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Chlorheksydyny diglukonian Sage

Informacja dla pacjenta

Sage Products Cooperatief U.A.

SKŁAD
1 tampon nasycony zawiera 500 mg diglukonianu chlorheksydyny.

WSKAZANIA
Antyseptyka skóry jako część schematu postepowania przedoperacyjnego oraz ogólna antyseptyka skóry.

DAWKOWANIE
Stosować tylko na skórę nieuszkodzoną. Aby otworzyć, należy przerwać plombę we wskazanym miejscu (opakowanie zawierające 2 tampony nasycone) lub otworzyć opakowanie przystosowane do ponownego zamykania (zawierające 6 tamponów nasyconych). Wyjąć tampon nasycony z opakowania. Unikać kontaktu tamponu nasyconego z zewnętrzną częścią opakowania, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. Wyrzucić każdy tampon nasycony po jednokrotnym użyciu. Po otwarciu opakowania wyrzucić niewykorzystane tampony nasycone.
Do stosowania jako część schematu postępowania przedoperacyjnego
Dezynfekcję należy przeprowadzić noc wcześniej i (lub) w godzinach porannych w dniu zabiegu. Użyć 1 tamponu nasyconego do przygotowania każdego obszaru ciała, który ma być poddany dezynfekcji, poprzez umycie skóry i całkowite zwilżenie tego obszaru. Opakowanie z 2 tamponami nasyconymi: użyć 1 tamponu nasyconego do przygotowania każdego obszaru ciała, który ma być poddany dezynfekcji, poprzez umycie skóry i całkowite zwilżenie roztworem znajdującym się w tamponie nasyconym. Opakowanie z 6 tamponami nasyconymi: użyć 1 tamponu nasyconego do przygotowania każdego obszaru ciała, który ma być poddany dezynfekcji, poprzez umycie skóry i całkowite zwilżenie roztworem znajdującym się w tamponie nasyconym w następujący sposób: przetrzeć szyję, klatkę piersiową i brzuch; wytrzeć obie ręce, rozpoczynając od każdego ramienia, a kończąc na opuszkach palców, zwracając szczególną uwagę na obszar pod pachami; wytrzeć biodra, a następnie pachwiny, zwracając szczególną uwagę na fałdy skóry w obrębie jamy brzusznej i pachwin; wytrzeć obie nogi, zaczynając od uda, a kończąc na palcach; wytrzeć ciało z tyłu, począwszy od podstawy szyi, a kończąc na talii; wytrzeć pośladki. Nie spłukiwać skóry i nie stosować żadnych płynów, środków nawilżających lub kosmetyków po oczyszczeniu skóry tamponem nasyconym.
Do ogólnej antyseptyki skóry
Stosować 1 tampon nasycony na każdy obszar ciała, gdzie wymagane jest odkażenie skóry. Nie stosować na otwarte rany lub uszkodzoną skórę.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nie stosować u wcześniaków lub noworodków o niskiej masie urodzeniowej oraz niemowląt w wieku poniżej 2 miesięcy lub poddawanych fototerapii. Nie stosować bezpośrednio przed inwazyjnymi technikami, takimi jak nakłuwanie żył, punkcja lędźwiowa lub zabiegi chirurgiczne. Nie stosować na otwarte rany lub uszkodzoną skórę.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Nie przewiduje się skutków działania w czasie ciąży, ponieważ ogólna ekspozycja na chlorheksydynę jest nieznaczna, biorąc pod uwagę niską ekspozycję układową po zastosowaniu tamponów nasyconych impregnowanych roztworem chlorheksydyny. Nie przewiduje się wpływu na karmionego piersią noworodka lub dziecko, ponieważ ogólna ekspozycja u kobiety karmiącej piersią jest znikoma. Preparatu nie należy stosować na piersiach, aby uniknąć narażenia noworodka w czasie karmienia piersią.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Często: podrażnienie skóry. Bardzo rzadko: uogólnione reakcje alergiczne.

UWAGI
Nie stosować tamponów nasyconych w okolicach oczu, uszu i ust. Podczas stosowania diglukonianu chlorheksydyny w tamponach nasyconych skóra powinna być całkowicie sucha i chłodna. Wzięcie prysznica lub golenie tuż przed użyciem preparatu może zwiększyć podrażnienie skóry - należy zaprzestać golenia na co najmniej 2 dni przed operacją i dotyczy to wszystkich części ciała, w tym twarzy, nóg, pach, itp.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych