LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Budenofalk (Budesonide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Budenofalk (Rp) pianka doodbytnicza 2 mg/dawkę 14 dawek
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
395,00
Cena
100% (zł):
395,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Budenofalk

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Dr. Falk Pharma GmbH

Co zawiera Budenofalk?

Lek Budenofalk występuje w postaci pianki doodbytniczej i jest dostępny na receptę.
1 pojemnik z aerozolem zawiera 14 dawek po 1,3 g pianki doodbytniczej, co odpowiada 14 podaniom leku. 1 podanie doodbytnicze leku zawiera 2 mg budezonidu. Lek zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry. Lek zawiera alkohol cetylowy i alkohol cetostearylowy, które mogą powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Jak działa Budenofalk?

Budezonid należy do grupy leków nazywanych glikokortykosteroidami, które stosowane są w celu zmniejszenia stanu zapalnego.

Kiedy stosować Budenofalk?

Lek Budenofalk jest stosowany w leczeniu czynnego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ograniczonego do odbytnicy i esicy.

Jak stosować Budenofalk?

Lekarz ustala dawkowanie leku i czas trwania leczenia. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza nawet, jeśli nastąpi poprawa. Nie należy nagle przerywać stosowania leku, ponieważ może to spowodować pogorszenie stanu zdrowia.

Sposób podawania

Lek jest przeznaczony wyłącznie do podawania doodbytniczego; nie jest przeznaczony do przyjmowania doustnego (nie należy go połykać). Lek można podawać rano lub wieczorem. Najlepsze efekty leczenia uzyskuje się w przypadku zastosowania leku po wypróżnieniu. Do opakowania dołączonych jest 14 aplikatorów przeznaczonych do aplikacji 14 dawek leku. Do każdego podania należy zastosować nowy aplikator. Należy zapoznać się z instrukcją prawidłowego podawania leku dołączoną do opakowania i ściśle przestrzegać zaleceń w niej zawartych.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Budenofalk?

W przypadku pominięcia zastosowania dawki leku należy zastosować następną jego dawkę zgodnie z zaleceniem lekarza. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Budenofalk nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (budezonid) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Budenofalk nie jest wskazany do stosowania u dzieci.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Budenofalk?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Budenofalk lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy zgłosić się do lekarza przed zaplanowanym zabiegiem chirurgicznym; lekarz może zalecić stosowanie dodatkowo innych leków zawierających glikokortykosteroidy. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Budenofalk przed szczepieniem. Jeśli pacjent nie chorował jeszcze na ospę wietrzną, półpasiec lub odrę, powinien unikać kontaktu z osobami, które na nie chorują. Jeśli podczas leczenia wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem. Podczas przyjmowania leku Budenofalk nie należy pić soku grejpfrutowego ani spożywać grejpfrutów, ponieważ może to zmienić jego działanie.

Jak stosować Budenofalk z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Budenofalk w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o możliwości zastosowania leku Budenofalk u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Budenofalk?

Działania niepożądane obserwowane podczas leczenia lekiem Budenofalk są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych po zastosowaniu tego leku jest na ogół mniejsze niż podczas przyjmowania leków zawierających glikokortykosteroid działających ogólnie, ze względu na miejscowe działanie leku. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli w trakcie stosowania leku wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: zakażenie, ból głowy, zmiany w zachowaniu (takie jak depresja, drażliwość, euforia, nerwowość, niepokój lub agresja).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Budenofalk?

W przypadku jednorazowego zastosowania zbyt dużej dawki leku następną dawkę należy przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza. Nie należy stosować mniejszej dawki. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Czy Budenofalk wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie zaobserwowano wpływu leku Budenofalk na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Jak przechowywać Budenofalk?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C; nie zamrażać. Zawartość pojemnika należy zużyć w ciągu 4 tygodni po pierwszym otwarciu. Pojemnik należy przechowywać z dala od ognia lub iskier, w tym papierosów. Pojemnik należy chronić przed bezpośrednim światłem słonecznym i nie wolno go otwierać siłą, przebijać ani palić, nawet po opróżnieniu. Nie rozpylać w pobliżu ognia lub żarzących się materiałów.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Budenofalk - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem