LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Aubagio (Teriflunomide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Aubagio (Rpz) tabletki powlekane 7 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Aubagio (Rpz) tabletki powlekane 14 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Aubagio

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sanofi Winthrop Industrie

Co zawiera lek Aubagio?

Lek Aubagio występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 7 mg lub 14 mg teryflunomidu. Lek zawiera laktozę, dlatego pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Aubagio?

Teryflunomid jest lekiem immunomodulującym regulującym układ odpornościowy w celu ograniczenia stanu zapalny, który u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym prowadzi do uszkodzenia nerwów.

Kiedy stosować lek Aubagio?

Lek Aubagio jest stosowany w leczeniu osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży (w wieku 10 lat i starszych) ze stwardnieniem rozsianym o przebiegu rzutowo-ustępującym.

Jak stosować lek Aubagio?

Dawkowanie leku Aubagio i czas trwania terapii określa lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Lek przyjmuje się codziennie o dowolnej porze, w postaci pojedynczej dawki dobowej. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Aubagio?

W sytuacji, gdy pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien przyjąć kolejną dawkę zgodnie z ustalonym schematem dawkowania. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Aubagio nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (teryflunomid) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie może być stosowany u osób, u których kiedykolwiek po zastosowaniu teryflunomidu lub leflunomidu wystąpiła ciężka wysypka skórna lub łuszczenie się skóry, pęcherze i (lub) owrzodzenie jamy ustnej. Leku Aubagio nie wolno stosować, jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa ciążę lub gdy karmi piersią. Nie należy stosować leku, jeśli u pacjenta występuje ciężkie zakażenie.
Lek Aubagio nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Aubagio?

Leczenie powinien rozpoczynać i nadzorować lekarz mający doświadczenie w leczeniu stwardnienia rozsianego. Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Aubagio lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Przed rozpoczęciem leczenia i w czasie jego trwania lekarz będzie zlecał wykonanie badań krwi, aby sprawdzić czy czynność wątroby jest prawidłowa. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli w trakcie leczenia u pacjenta pojawi się kaszel o niewyjaśnionym pochodzeniu oraz problemy z oddychaniem. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent planuje szczepienie, ponieważ w czasie leczenia lekiem Aubagio nie zaleca się podawania żywych szczepionek.

Jak stosować lek Aubagio z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Aubagio w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Aubagio nie wolno stosować, jeśli pacjentka jest w ciąży lub gdy przypuszcza, że może być w ciąży. Nie wolno przyjmować tego leku kobietom w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznych metod antykoncepcji. Teryflunomid pozostaje we krwi przez długi czas po zakończeniu jego przyjmowania. W trakcie przyjmowania leku Aubagio i po jego zakończeniu kobieta powinna stosować skuteczną metodę antykoncepcji (lekarz omówi z pacjentką temat odpowiedniej metody antykoncepcji). W przypadku podejrzenia, że kobieta zaszła w ciążę w trakcie przyjmowania tego leku lub w ciągu 2 lat po zakończeniu leczenia, należy przerwać stosowanie leku Aubagio i natychmiast skontaktować się z lekarzem, aby przeprowadzić test ciążowy. Jeśli kobieta planuje zajść w ciążę po zakończeniu stosowania leku Aubagio, powinna poinformować o tym lekarza, ponieważ przed próbą zajścia w ciążę będzie konieczne upewnienie się, że lek nie znajduje się w organizmie. Leku Aubagio nie należy stosować podczas karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Aubagio?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie terapii lekiem Aubagio, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to: ból głowy, biegunka, podwyższony poziom enzymów wątrobowych, nudności i łysienie. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast powiadomić lekarza, jeśli w trakcie terapii wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: ból brzucha, nudności lub wymioty (objawy zapalenia trzustki); obrzęk warg, języka lub twarzy, nagłe problemy z oddychaniem, wysypka, pokrzywka (objawy ciężkiej reakcji alergicznej); wysoka gorączka, drgawki, dreszcze, zmniejszony przepływ moczu (objawy ciężkiego zakażenia lub posocznicy); skrócenie oddechu lub uporczywy kaszel (objawy zapalenia płuc); pęcherze na skórze, gorączka lub owrzodzenie w jamie ustnej (objawy ciężkiej reakcji skórnej); zażółcenie skóry lub oczu, ciemne zabarwienie moczu, niewyjaśnione nudności i wymioty, ból brzucha (objawy choroby wątroby).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Aubagio?

W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Aubagio wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Aubagio może powodować zawroty głowy, które mogą zaburzać zdolność koncentracji i reagowania - pacjenci, u których wystąpiły takie objawy, nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Aubagio?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Aubagio - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem