LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Antidol (Paracetamol + Codeine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Antidol 15 (OTC) tabletki 500 mg + 15 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
18,50
Cena
100% (zł):
18,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Antidol

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sandoz GmbH

Co zawiera Antidol?

Lek Antidol występuje w postaci tabletek i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu i 15 mg fosforanu kodeiny.

Jak działa Antidol?

Lek Antidol zawiera 2 substancje czynne o skojarzonym działaniu. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Kodeina nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu.

Kiedy stosować Antidol?

Lek Antidol jest wskazany w bólu różnego pochodzenia o średnim i dużym nasileniu, np.: ból głowy, ból po ekstrakcji zęba, ból kostno-stawowy (także pourazowy), ból pourazowy tkanek miękkich, ból miesiączkowy.
Kodeinę można stosować u pacjentów w wieku od 12 lat w krótkotrwałym łagodzeniu umiarkowanego bólu, który nie jest łagodzony innymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak paracetamol lub ibuprofen, stosowanymi w monoterapii.

Jak stosować Antidol?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek Antidol należy stosować w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy czas. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Leku Antidol nie należy przyjmować dłużej niż 3 dni. Jeżeli ból nie ustąpi po 3 dniach, należy zasięgnąć porady lekarza.

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat
    1-2 tabletki Antidol do 4 razy na dobę, w odstępach co najmniej 6 godzin (maksymalnie 6 tabletek Antidol na dobę).
  • Młodzież w wieku od 12 do 15 lat
    1 tabletka co 6 godzin (maksymalnie 4 tabletki na dobę).
    Nie zaleca się stosowania kodeiny u młodzieży w wieku od 12 do 18 lat z zaburzoną czynnością oddechową w objawowym leczeniu przeziębienia.
  • Dzieci w wieku poniżej 12 lat
    Leku Antidol nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat ze względu na ryzyko toksyczności opioidów i ciężkich zaburzeń oddychania.
Osoby w podeszłym wieku

U osób w podeszłym wieku lek Antidol należy stosować ze szczególną ostrożnością. Może być konieczne zmniejszenie dawki leku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Osoby z zaburzeniami czynności wątroby lub z zespołem Gilberta powinny stosować lek Antidol w mniejszej dawce lub wydłużyć odstępy między kolejnymi dawkami leku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

U osób z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek odstępy między dawkami leku Antidol powinny wynosić co najmniej 8 godzin.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować po posiłku, popijając dużą ilością płynu.

Kiedy Antidol nie może być stosowany?

Leku Antidol nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (paracetamol, kodeinę), opioidy lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Antidol nie należy stosować u pacjentów: z ciężką niewydolnością wątroby i nerek; z chorobą alkoholową; przyjmujących inhibitory MAO (leki stosowane m.in. w depresji) i w okresie do 2 tygodni po ich odstawieniu; z niewydolnością oddechową; z wrodzonym niedoborem niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej). Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Nie stosować do łagodzenia bólu u dzieci i młodzieży po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych lub gardłowych w związku z zespołem obturacyjnego bezdechu śródsennego. Lek Antidol nie może być stosowany, jeśli pacjent wie, że bardzo szybko metabolizuje kodeinę do morfiny. Nie stosować leku Antidol podczas karmienia piersią.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Antidol?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach stosowania leku Antidol, należy skontaktować się z lekarzem. Leku Antidol nie należy przyjmować z innymi lekami zawierającymi paracetamol lub kodeinę. Przed zastosowaniem leku Antidol należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent ma astmę oskrzelową (należy unikać stosowania leku podczas ostrego napadu astmy), jeśli pacjent ma ciężkie zaburzenia czynności nerek lub wątroby, jeśli pacjent ma poalkoholową chorobę wątroby (bez marskości), jeśli pacjent ma niedrożność jelit lub ostrą chorobę w obrębie jamy brzusznej; jeśli pacjent jest po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego. Szczególną ostrożność podczas stosowania leku Antidol powinni zachować pacjenci: z chorobą Addisona; z nadczynnością tarczycy; z rozrostem prostaty i utrudnionym odpływem moczu; z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP); w podeszłym wieku (zwłaszcza z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek); z urazami głowy (możliwość nasilonego hamowania czynności oddechowej i zwiększonego ciśnienia wewnątrz czaszki); uzależnionych od alkoholu (ryzyko uszkodzenia wątroby); nadużywający w przeszłości alkoholu i (lub) leków; po przebytej niedawno operacji w obrębie przewodu pokarmowego. Nie zaleca się stosowania kodeiny u dzieci z zaburzeniami oddychania (w tym z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi, ciężkimi zaburzeniami serca lub układu oddechowego, zakażeniami górnych dróg oddechowych lub płuc, wielonarządowymi urazami lub po rozległych zabiegach chirurgicznych), gdyż mogą się u nich nasilać objawy toksyczności morfiny. W czasie przyjmowania leku Antidol nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby i nasilenie działania kodeiny. Długotrwałe stosowanie leku Antidol może prowadzić do uzależnienia objawiającego się niepokojem, a w przypadku zaprzestania stosowania leku można zaobserwować zwiększoną drażliwość. Długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych z powodu bólów głowy może nasilić dolegliwości.

Jak stosować Antidol z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Leku Antidol nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, doustnych leków przeciwzakrzepowych, leków nasennych, leków przeciwpadaczkowych, leków przeciwgruźliczych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kodeina nasila hamujące działanie na ośrodek oddechowy innych opioidowych leków przeciwbólowych.

Czy można stosować Antidol w ciąży i okresie karmienia piersią?

Należy unikać stosowania leku Antidol w okresie ciąży i podczas porodu, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne. Leku Antidol nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Antidol?

Należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku Antidol i zwrócić się do lekarza w wypadku wystąpienia następujących działań niepożądanych: reakcji alergicznej (wysypka na skórze, pokrzywka, świąd, obrzęk twarzy, warg, języka, gardła, który może spowodować trudności w połykaniu lub oddychaniu), nagłej wysokiej gorączki, ból gardła i owrzodzenia jamy ustnej; krwawienia, krwotoków, łatwo powstających siniaków, wybroczyn; ciężkich reakcji skórnych (takich jak toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, zespół Stevensa-Johnsona, ostra uogólniona osutka krostkowa); reakcji uczuleniowej, objawiającej się splątaniem, osłabieniem i omdleniem.
Podczas stosowania leku Antidol często mogą wystąpić: zmęczenie, zawroty głowy, bóle głowy, zmniejszenie ciśnienia tętniczego, omdlenie, nudności, wymioty (zwłaszcza na początku stosowania), zaparcie. Niezbyt często: zaburzenia snu, wysypka, świąd, zaczerwienienie skóry, pokrzywka. Rzadko: zaburzenia widzenia lub zwężenie źrenic, szumy uszne, duszność, suchość w jamie ustnej, wyprysk alergiczny. Bardzo rzadko: zmniejszenie liczby płytek krwi, zmniejszenie liczby krwinek białych, znaczny niedobór lub brak granulocytów obojętnochłonnych, pojedyncze przypadki zmniejszenia liczby krwinek białych, krwinek czerwonych i płytek krwi, reakcje nadwrażliwości, zahamowanie ośrodka oddechowego, euforia, zaburzenia nastroju ze skłonnością do drażliwości, agresji i wybuchowości nieadekwatnych do sytuacji, zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, skurcz oskrzeli, obrzęk płuc (zwłaszcza u osób z upośledzoną czynnością płuc), ciężkie reakcje skórne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Antidol?

W przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, bowiem istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

Czy Antidol wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Antidol może powodować zawroty głowy i senność. Z tego powodu nie należy go stosować w czasie prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Antidol?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Antidol - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Antidol - powiązane artykuły

Złożone leki przeciwbólowe są stosowane w sytuacjach, w których korzystne jest wzajemne wzmocnienie efektu przeciwbólowego składników leku.

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem