LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Absenor (Valproic acid)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Absenor (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 300 mg 100 szt.
Refundacja
B / R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
0,00 / 3,20
0,00
Cena
100% (zł):
43,03
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Absenor (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 500 mg 100 szt.
Refundacja
B / R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
0,00 / 3,56
0,00
Cena
100% (zł):
70,81
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Absenor

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Orion Corporation

Co zawiera lek Absenor?

Lek Absenor jest dostępny w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu w 2 dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 300 mg lub 500 mg walproinianu sodu. Lek zawiera lecytynę sojową i nie można go stosować w razie stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne albo soję. Lek zawiera sód.

Jak działa lek Absenor?

Walproinian sodu jest lekiem przeciwpadaczkowym, który wykazuje działanie przeciwdrgawkowe w różnych postaciach padaczki.

Kiedy stosować lek Absenor?

  • Lek Absenor jest stosowany w leczeniu:
    - napadów padaczkowych obejmujących obie połowy mózgu (napady uogólnione), np. napadów nieświadomości, napadów mioklonicznych oraz napadów toniczno-klonicznych;
    - napadów padaczkowych rozpoczynających się w określonej części mózgu (napady ogniskowe) i które w pewnych okolicznościach mogą rozprzestrzenić się na obie połowy mózgu (napady wtórnie uogólnione).
    Lek Absenor można również stosować jednocześnie z innymi lekami przeciwpadaczkowymi w leczeniu innych rodzajów napadów padaczkowych, np. napadów padaczkowych z objawami mieszanymi (złożonymi), jak również napadów padaczkowych, które rozprzestrzeniają się z określonej części mózgu na obie połowy mózgu, gdy te rodzaje napadów nie reagują na zwykle stosowane leki przeciwpadaczkowe.
  • Lek Absenor jest stosowany w leczeniu:
    - manii, która występuje w chorobie określanej jako choroba afektywna dwubiegunowa; lek ten może być stosowany, gdy nie można zastosować litu.

Jak stosować lek Absenor?

Lekarz dobiera dawkę leku Absenor odpowiednią dla każdego pacjenta oraz określa długość terapii. Dawka leku zależy od masy ciała i wieku pacjenta. Leczenia nie należy przerywać, chyba że zdecyduje o tym lekarz.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować przed lub po posiłku. Tabletki należy połykać w całości, popijając wystarczającą ilością płynu (na przykład szklanką wody). Tabletek nie należy rozgryzać ani kruszyć. Jeżeli na początku lub w trakcie leczenia wystąpi podrażnienie układu pokarmowego, tabletki należy przyjmować podczas lub po posiłku (ale zawsze w tym samym schemacie).

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Absenor?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy kontynuować przyjmowanie leku zgodnie z zaleceniami lekarza.

Kiedy lek Absenor nie może być stosowany?

Leku Absenor nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (walproinian sodu), orzeszki ziemne lub soję lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie wolno podawać leku: jeśli pacjent lub ktoś z jego rodziny miał w przeszłości ciężkie choroby wątroby lub obecnie występują u pacjenta poważne zaburzenia czynności wątroby lub trzustki; jeśli ktokolwiek z rodzeństwa miał zaburzenia czynności wątroby prowadzące do śmierci w trakcie leczenia kwasem walproinowym; jeśli u pacjenta występuje dziedziczna lub nabyta porfiria wątrobowa; jeśli u pacjenta stwierdzono zaburzenia krzepliwości krwi; jeśli u pacjenta występuje wada genetyczna powodująca zaburzenia mitochondrialne (np. zespół Alpersa-Huttenlochera); jeśli u pacjenta występują zaburzenia cyklu mocznikowego (rodzaj zaburzenia metabolicznego).
W przypadku padaczki: nie należy stosować leku Absenor, jeśli pacjentka jest w ciąży, chyba że nie ma żadnego alternatywnego leczenia, oraz jeśli kobieta jest w wieku rozrodczym, chyba że stosuje skuteczną metodę antykoncepcji przez cały okres leczenia. W przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej: nie należy stosować leku Absenor, jeśli pacjentka jest w ciąży oraz jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym, chyba że stosuje skuteczną metodę antykoncepcji przez cały okres leczenia.
U dzieci z padaczką w wieku do 6 lat lepiej stosować dostępne postacie z mniejszą zawartością walproinianu sodu.
Leku Absenor nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat w leczeniu manii.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Absenor?

Leczenie lekiem Absenor powinien wprowadzać i nadzorować lekarz specjalizujący się w leczeniu padaczki lub choroby afektywnej dwubiegunowej. Przed przepisaniem leku lekarz przeprowadzi wywiad, a następnie zapozna się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności związanym ze stosowaniem tego leku. Konieczne będą wizyty kontrolne, podczas których lekarz oceni efekty leczenia i objawy choroby. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza oraz przestrzegać zaleceń dotyczących przyjmowania leku. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas leczenia lekiem Absenor pojawią się nowe rodzaje napadów lub ulegną zaostrzeniu już istniejące napady padaczkowe. Jeśli u pacjenta wystąpią kiedykolwiek myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Przed zabiegiem chirurgicznym lub interwencją dentystyczną (np. usunięcie zęba) oraz po urazach lub spontanicznym krwawieniu należy poinformować lekarza o stosowaniu leku Absenor, ze względu na nasilone skłonności do krwawień. Jeśli podczas stosowania leku pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, konieczny jest kontakt z lekarzem. Podczas stosowania leku Absenor należy unikać spożywania alkoholu.

Jak stosować lek Absenor z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Absenor w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Absenor stosowany w czasie ciąży może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku; może spowodować poważne wady wrodzone i wpływać na fizyczny i psychiczny rozwój dziecka po urodzeniu. W przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej nie należy stosować leku Absenor, jeśli pacjentka jest w ciąży. W przypadku padaczki nie należy stosować leku Absenor, jeśli pacjentka jest w ciąży, chyba że nie ma żadnego alternatywnego leczenia. Niezależnie od choroby, kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję bez przerwy przez cały okres stosowania leku (lekarz ustali z pacjentką odpowiednią metodę antykoncepcji). Przed przepisaniem tego leku, lekarz wyjaśni pacjentce, co może zagrażać dziecku, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas przyjmowania walproinianu. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjentka planuje ciążę lub jeśli podejrzewa, że jest w ciąży; nie należy przerywać stosowania leku Absenor ani antykoncepcji, chyba że tak zaleci lekarz, ponieważ stan pacjentki może się pogorszyć. Lekarz podejmie decyzję, czy przyjmować dalej lek Absenor, jeśli pacjentka karmi piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Absenor?

W trakcie stosowania leku Absenor mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Bardzo często zgłaszano występowanie drżeń i nudności. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Absenor?

W sytuacji przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala.

Czy lek Absenor wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn przed zasięgnięciem porady lekarza. Na początku stosowania leku Absenor w większej dawce i (lub) w połączeniu z lekami wpływającymi na czynność ośrodkowego układu nerwowego, występowały takie objawy jak senność lub dezorientacja, które niezależnie od działania obecnie leczonej choroby, mogą ograniczać zdolność do aktywnego udziału w ruchu ulicznym lub obsługiwania maszyn. Dotyczy to zwłaszcza jednoczesnego spożywania alkoholu.

Jak przechowywać lek Absenor?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać butelkę szczelnie zamkniętą w celu ochrony przed wilgocią. Tabletki mogą być przechowywane w pudełku na tabletki przez tydzień, w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Absenor - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Absenor - powiązane artykuły

Środa, 21 lutego 2024

Komunikat bezpieczeństwa: potencjalne ryzyko zaburzeń neurorozwojowych u dzieci mężczyzn leczonych walproinianem w okresie 3 miesięcy przed poczęciem dziecka Przedstawiciele...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem